Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówPraca w branży mobile
CEO

Monika Mikowska

CEO

12.1.2019
·
5
min. czytania

Mobile marketing na przełomie 2018/2019

Nowy Marketing poprosił mnie o podsumowanie minionego roku w mobile marketingu. Poniżej możecie przeczytać jak odpowiedziałam na pytania, które zadała mi redakcja.

Najciekawsze kampanie mobile marketingowe z 2018 roku w Polsce

  1. Zachwycam się BLIKiem – zarówno jego wynikami, jak również metodami na spopularyzowanie usługi, która z kwartału na kwartał bije kolejne rekordy. W III kw. 2018 roku użytkownicy BLIKa zrealizowali za jego pośrednictwem 24,3 mln transakcji – trzy razy więcej niż w trzecim kwartale 2017 roku. Kampania promocyjna BLIKa realizowana za pośrednictwem różnych kanałów (internetowych, mobilnych, offline’owych) odgrywa na polskim rynku istotną rolę edukacyjną.
  2. To również dzięki takim działaniom jak te podejmowane przez BLIK, Polska jest jednym z krajów wysokorozwiniętych i dumnie zalicza się do grupy krajów „mobile-centric”, w których czas spędzany na smartfonach przekracza 50% (wg raportu POLSKA.JEST.MOBI 2018). W porównaniu do innych krajów europejskich i amerykańskich możemy pochwalić się nie tylko wysokim poziomem zaawansowania wykorzystywanych rozwiązań mobilnych, ale również świadomości ich wykorzystywania. To jeden z powodów, dla których Polska była jednym z pierwszych rynków, na których Apple udostępniło usługę Apple Pay (w naszym kraju pojawiła się szybciej niż np. w Niemczech). Nie wspominając już o Google Pay, który w Polsce działa od ponad 2 lat, a obecnie korzysta z niego 300 tysięcy użytkowników (wg cashless.pl, kwiecień 2018).
  3. Cieszą mnie również wszystkie realizacje retailowe, które głośno wybrzmiewają w mediach. Mam na myśli np. Orlen Drive, sklep bez kas Żappka (jeszcze w realizacji) czy sklepy stacjonarne eobuwie. Nie są to oczywiście przykłady klasycznych działań mobile marketingowych, ale moim zdaniem, zdecydowanie częściej powinniśmy pokazywać i omawiać realizacje produktowe, które uświadamiają na czym naprawdę polega „mobilność”. Powinniśmy skupiać się nie tyle na technologii mobilnej, co na lepszym zrozumieniu realnych potrzeb i oczekiwań ludzi, którym mobilność powinna służyć w codziennym życiu codziennym.

3 wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na mobile marketing

  1. Już w 2017 roku, podczas wyświetlania wyników wyszukiwania na smartfonach, Google oznaczało strony przyjazne urządzeniom mobilnym, a także przyspieszone strony mobilne (AMP). W 2018 roku strony mobilne stały się jednak punktem odniesienia dla samej wyszukiwarki po tym jak w marcu ub. r. wdrożono indeksowanie wyszukiwania „mobile-first”. Na koniec grudnia Google poinformowało, że już ponad połowa stron wyświetlanych w wyszukiwarce to strony, które pozytywnie przeszły procedurę indeksowania mobilne first. To… mało, biorąc pod uwagę, że w Polsce 53% ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych (wg ranking.pl), podobnie na świecie (wg statista.com).
  2. Ogromny wpływ na działania mobile marketingowe ma lokalizacja mobilnych wyników wyszukiwania. Co ciekawe – nawet na zapytania globalne, ponieważ Google w pierwszej kolejności prezentuje wyniki z okolicy, w której przebywa użytkownik. To przełomowy trend, który mogą wykorzystać nie tylko większe firmy, ale również małe, lokalne przedsiębiorstwa, które zadbają o właściwą ekspozycję wyprzedzając swoich konkurentów.
  3. Kolejny rok z rzędu mówiliśmy sporo o wyszukiwaniu głosowym. W 2018 roku doczekaliśmy się polskiej wersji językowej Google Assistant, a w kuluarach polskiej branży mobile nieoficjalnie mówi się już o wdrożeniach dużych polskich firm, które planują obecność́ swoich usług w ekosystemach takich jak Google Home czy Amazon Echo. Jesteśmy w Polsce w przededniu rewolucji większej niż pojawienie się pierwszego iPhone’a na naszym rynku.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed mobile marketingiem w 2019 roku

  1. Rosnące znaczenia wyszukiwania głosowego i konieczność przygotowania strategii pozycjonowania stron internetowych w odniesieniu do zapytań głosowych. Co trzeba zrobić, aby zapewnić sobie gładkie wejście w rewolucje VSO (voice search optimization)? Niezbędne będzie techniczne SEO na wysokim poziomie, strony AMP i optymalizacja treści (wysokiej jakości, nie pisanych pod roboty Google, ale dla użytkownika, który szuka wiedzy i odpowiedzi na swoje pytania). Kto lepiej się przygotuje, zdobędzie przewagę na samym początku.
  2. Kontynuacja rozwoju machine learning, który – jako trend – wyszedł z obszaru zainteresowań wczesnych naśladowców. Marketing wykorzystujący dane przetwarzane przez algorytmy uczące się (szczególnie dane generowane dzięki urządzeniom mobilnym, przede wszystkim: materiały wizualne, zdjęcia i filmy, których ilość dynamicznie wzrasta) to obecnie prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy wierzą w data-driven marketing. Ja zachęcam do nie ignorowania czynnika ludzkiego przy analizie danych i praktykowanie podejścia data-informed marketing.
  3. Niesłabnący wzrost znaczenia dobrego UX, uwzględniającego zarówno potrzeby użytkowników, jak również realizację celów biznesowych. Nie bez powodu raport „Customers 2020″ zapowiadał, że doświadczenie użytkowników zastępuje dotychczasowe wyróżniki marki takie jak oferta produktowa i cena. UX stanie się najistotniejszym czynnikiem lojalizującym klienta, szczególnie w świecie mobilnym, gdzie o tę lojalność szczególnie trudno.

Żadne z wymienionych wyzwań nie jest wyzwaniem nowym. Zignorowanie któregokolwiek z nich będzie jednak coraz bardziej dotkliwe w skutkach.

Nowinki technologiczne a mobile marketing w 2019 roku

Rosnące znaczenie mediów społecznościowych, z których na masową skalę użytkownicy korzystają wyłącznie mobilnie. Nie mówię tu o mediach, które możemy określić jako oczywiste, a niektóre już nawet „niemodne”. Dla zobrazowania przytoczę przykłady dwóch popularnych osobistości. 31-letnią Julię Kuczyńską, znana szerszej publiczności jako Maffashion, jedną z najbardziej znanych polskich influencerek na Instagramie śledzi 1,1 mln obserwujących. Natomiast jedna z najbardziej znanych polskich (uwaga – nowe słowo) muserek, 17-letnią Kingę Sawczuk, znaną jako Kompleksiaraxx, a TikTok obserwuje 4,4 miliony osób! Zdawaliście sobie z tego sprawę? Jeśli nie, to zachęcam do obserwowania nie tyle nowinek technologicznych co zachowań dzieci i nastolatków w mediach społecznościowych. O nowinkach mówi dużo, a o cyberpsychologii ciągle zbyt mało. Z tego ćwiczenia z pewnością wyniesiecie sporo przemyśleń i inspiracji.

Tekst oryginalnie ukazał się na łamach serwisu nowymarketing.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.