Czym jest architektura informacji w UX?
To struktura treści, którymi uzupełniamy stronę internetową lub aplikację mobilną. Architektura informacji nie dotyczy jedynie struktur w cyfrowej rzeczywistości. Weźmy na przykład zakupy w sklepie wielkopowierzchniowym, w którym wcześniej nie byliśmy – musimy kupić makaron.
Nasze poszukiwania możemy przeprowadzić na kilka sposobów, np. przechodząc przez wszystkie alejki. Możemy zadać pytanie obsłudze, pod warunkiem, że ktoś taki pojawi się w zasięgu wzroku (i zostanie rozpoznany jako pracownik obsługi). W dużych sklepach alejki oznaczone są często kategoriami produktów – możemy kierować się właśnie nimi (jeśli są czytelne i jednoznaczne, a także aktualne!). Możemy również kierować się intuicją i doświadczeniem. Na podstawie wcześniejszych wizyt w podobnych sklepach wykluczymy działy z zabawkami, mrożonkami lub świeżymi owocami i warzywami – to ograniczy nam zakres poszukiwań do kilku alejek. Wiemy też, w jakie opakowania makarony są zazwyczaj pakowane – spodziewamy się określonych gabarytów, barw i produktów z podobnej kategorii umieszczonych w pobliżu (np. kasze i ryże).
Wszystko, co nas otacza, przekazuje nam informację, a sposób, w jaki nasze otoczenie jest zaprojektowane pomaga naprowadzić nas na poszukiwane treści lub nam to utrudnia. Tak samo działa przestrzeń wirtualna.
Architektura informacji w wirtualnej przestrzeni
Myśląc o architekturze informacji w cyfrowych produktach, będziemy brali pod uwagę takie zagadnienia jak:
- nawigacja (główna nawigacja, okruszki czy menu kontekstowe),
- struktura treści i wzajemne zależności między jej elementami,
- nazewnictwo elementów,
- wyszukiwanie (sposoby szukania i wyświetlania szukanej treści).
Przytoczony przykład sklepu stacjonarnego można przełożyć na produkt wirtualny. Moglibyśmy przecież wszystkie treści ułożyć na jednej stronie. Zamiast tego dzielimy je na podstrony, dodajemy nawigację, oznaczamy tagami i kategoryzujemy. Logicznie łączymy je w mniejsze grupy, aby łatwiej było trafić do treści, które mogą zainteresować naszych odbiorców. Tym, w jakiej kolejności i w jakiej strukturze ułożymy treści, będziemy podpowiadać użytkownikom, czy zbliżają się do informacji, której poszukują.
I tu dochodzimy do najtrudniejszej części pracy nad architekturą informacji w UX. Jak bowiem pogrupować i nazwać treści, by były intuicyjne i zrozumiałe dla użytkowników?