Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówPraca kreatywna przy tablicy
Head of Design

Natalia Bienias

Head of Design

30.5.2022
·
5
min. czytania

Budowanie wewnętrznego zespołu projektowego. Poznaj korzyści i wyzwania

Design coraz częściej jest integralną fazą procesu produkcyjnego. Oznacza to rosnące zapotrzebowanie na dobrze zorganizowaną współpracę zespołów zaangażowanych w tworzenie produktów cyfrowych z projektantami. Rozwiązań jest kilka – zlecenie zadań agencji projektowej, outsourcing pracowników, jak również tworzenie własnego zespołu projektowego. Skupmy się na ostatnim.

Etap 1: Budowanie, czyli kogo właściwie potrzebujesz?

Szukając programisty, określasz, jakimi językami powinien operować (PHP, Java, Python). Podobnie w przypadku projektanta, istotne jest określenie kompetencji, jakimi powinien dysponować.

Na początek, zadaj sobie poniższe pytania:

  • Dlaczego potrzebuję projektantów?
  • Jakimi zadaniami mają realizować w projekcie?
  • Jakie umiejętności są do tego kluczowe?

UI Designer, UX Designer, Architekt informacji, Interaction Designer, UX Researcher, UI/UX Designer – to tylko niektóre ze specjalizacji z którymi się spotkasz. Czym się od siebie różnią i jakiego zakresu obowiązków możesz spodziewać się po każdym z nich? Różnice są umowne i ciężko mówić o standaryzacji.

Jakich specjalistów potrzebujesz w swoim zespole? To w dużej mierze zależy od potrzeb i możliwości firmy. Zatrudnienie na cały etat UX Researchera ( badacza), mija się z celem, jeśli nie możesz dostarczyć mu zadań z obszaru badań z użytkownikami (nie ma na nie budżetów, a proces realizacji produktu nie zakłada dodatkowego czasu na testy i badania). W tym przypadku możesz szukać projektanta (UX Designer, Product Designer), mającego doświadczenie w przeprowadzaniu badań. W razie potrzeb przygotuje proste testy i stopniowo będzie “zarażał” nimi zespół.

Jeśli budujesz produkt cyfrowy, podstawowy zespół projektowy, który warto rozważyć to:

  • lider zespołu (UX designer),
  • projektant interfejsów (UI designer),
  • badacz (researcher).

Nie zamykaj się w wąskich nazwach specjalizacji, skup się na poszukiwaniu kompetencji. Planowanie procesu, architektura informacji, makietowanie rozwiązania, projekt UI czy przygotowanie badań i testów, nie muszą ograniczać się do konkretnych stanowisk.

W Mobee Dicku wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie, żeby wspierać organizacje w budowaniu zespołów projektowych. Wierzymy, że najkorzystniejsza (i najefektywniejsza) współpraca to ta, która odbywa się ramię w ramię , dlatego zasilamy stacjonarne zespoły naszych klientów własnymi zasobami. Nie jest to jednak klasyczny outsorcing, a zdecydowanie bardziej elastyczne podejście, które umożliwia szybką reakcję na bieżące potrzeby organizacji, szczególnie na pierwszym etapie kompletowania wewnętrznego zespołu. Bardzo trafnie podsumował to Łukasz Krebok, lider i twórca zespołu projektantów w Diebold Nixdorf:

Nie traktuję naszej współpracy jak outsource typu „płacę fakturę i wymagam”. Chodzi o ciągłość. Zasilanie zespołu projektantami z zewnątrz działa bardzo dobrze, bo ta dodatkowa rotacja to powiew świeżego powietrza dla naszych pomysłów, możliwość walidacji.

Łukasz Krebok, lider zespołu projektantów, Diebold Nixdorf

Projektanci, jak każdy zespół w organizacji, będą współpracować z innymi działami i podlegać rozmaitym zasadom i ograniczeniom. Udział projektantów w tworzeniu i rozwijaniu produktu cyfrowego może wymagać aktualizacji, a nawet całkowitej zmiany modelu współpracy między zespołami. Zmianie może ulec kolejność wykonywania zadań i czas pracy, zaburzony może zostać wypracowany przez lata porządek (np. w procesie pracy programistów).

Budowaniu wewnętrznego zespołu projektowego w organizacji klienta rozpoczynamy od analizy bieżących procesów oraz zdefiniowania brakujących kompetencji, to umożliwia nam wypracowanie nowego modelu pracy nad tworzeniem i rozwijaniem produktu.

Wprowadzenie nowego zespołu do organizacji może generować konflikty i frustracje. Od samego początku musisz właściwie komunikować:

  • Jaka jest rola nowo utworzonego zespołu w procesie pracy nad produktem?
  • Jakie będą korzyści współpracy z zespołem?

Jeżeli specjaliści z innych obszarów zrozumieją na czym polega praca projektowa i dlaczego warto ponieść początkowe koszty zmian, jest duża szansa na skuteczną współpracę i wypozycjonowanie procesu projektowego, jako pełnoprawnego etapu np. w wytwarzaniu oprogramowania.

Etap 2: Utrzymanie, czyli jak wykorzystać pozyskany potencjał?

Aarron Walter to Vice President of Design Education w InVision i autor książki Design for Emotion. Wcześniej, jako lider zespołu UX w MailChimp, podzielił charaktery pracujących tam projektantów na dwa typy: myśliwych i farmerów.

Według Waltera, myśliwych ekscytuje eksploracja – możliwość odkrywania nowego. Nie lubią ograniczeń, które mogą szybko wyczerpać ich twórczą energię. Najlepiej sprawdzą się więc przy tworzeniu nowych produktów i rebrandingu. Z kolei farmerom, bez ograniczeń ciężko będzie narzucić sobie granice – cieszą się z wielokrotnych iterowań i ulepszania istniejących produktów. Lepiej sprawdzą się zatem w skrupulatnym przeglądaniu istniejących rozwiązań, porównywaniu i audytowaniu.

Takie rozdzielenie ról pozwalało Walterowi na dobieranie zadań do osobowości projektanta, dając możliwość rozwoju w obszarze, który faktycznie ich interesuje i w którym czują się dobrze.

Dopasowanie wyzwań do osobowości nie powinno iść jednak w parze w rutyną. Podnoszenie poprzeczki i możliwość sprawdzania się w nowych sytuacjach pozwala rozwinąć skrzydła i odkryć potencjał w innych obszarach, niż zadania wykonywane na co dzień.

Każdy pracownik, niezależnie od wykonywanych zadań, oczekuje szacunku – poczucia, że praca, w którą wkładamy tyle energii jest potrzebna i nie idzie na marne. Zaufanie do projektowania użyteczności, czegoś miękkiego i często trudno mierzalnego, przychodzi stopniowo. Zwłaszcza w środowisku zdominowanym przez technologie, z wypracowanymi procesami działającymi od lat. Ale skoro poświęciłeś zasoby na zatrudnienie specjalistów , daj im przestrzeń do działania – swobodę w doborze środków umożliwiających realizację stawianego przed nimi celu. Jeżeli zaangażujesz zespół odpowiedzialny za optymalizację rozwiązań, projektowanie struktury treści i badania z użytkownikami, ale pozwolisz im jedynie na drobne, wizualne poprawki interfejsu, możesz spotkać się z szybkim zniechęceniem i poczuciem wypalenia.

Oczywiście, jako projektanci jesteśmy gotowi na kompromisy, mamy świadomość priorytetów i ograniczeń technologicznych. Jednak tworzenie rozwiązań, które zawsze będą odsuwane na „kolejne wersje produktu” i nigdy nie trafią na produkcję, są prostym przepisem na pozbycie się pracowników potrzebujących poczucia sprawczości.

Zespoły projektowe potrzebują autonomii, zwłaszcza w dynamicznym, zwinnym środowisku, aby skuteczniej wpisać się w krótkie deadliny i ograniczone zasoby.

Gotowość do kompromisów, zbiór zasad i wytyczne współpracy oraz świadomość roli, jaką odgrywa zespół projektowy w organizacji, określa się również mianem Design Culture – kultury projektowania.

Etap 3: Rozwijanie, czyli jak nie stanąć w miejscu

Budowanie Design Culture to spore wyzwanie, które wiąże się z wiedzą i doświadczeniem, ale opiera się na relacjach i interakcjach między ludźmi. Stworzenie różnorodnego zespołu jest trudne – czekają Cię konflikty i nieporozumienia. Ta różnorodność i bogactwo doświadczeń pozwalają jednak spojrzeć na problemy i wyzwania z różnych perspektyw.

"f you want diversity of thought, you have to bring in people around you who have diverse experiences.

Victoria L. Brescoll, profesor nadzwyczajna w zakresie zachowań organizacyjnych, Uniwersytet Yale

Odmienne doświadczenia to również wartość dla członków zespołu – w Mobee Dicku zachęcamy do dzielenia się wiedzą i organizowania wewnętrznych szkoleń. Prowadzenie i udział w warsztatach nie ogranicza się jedynie do zespołu projektowego, biorą w nich udział wszyscy zainteresowani pracownicy firmy. Dla projektanta to okazja do sprawdzenia się w (często nowej) roli mentora, a dla zespołu sposób na zdobywanie i rozwijanie kolejnych umiejętności.

Budowanie firmowej biblioteki, szkolenia, konferencje, przestrzeń do dzielenia się inspiracjami i nowinkami ze świata projektowania i nowych technologii – to najprostsze i dostępne rozwiązania, które wspierają twórczy rozwój organizacji.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.

Budowanie od zera wewnętrznego zespołu projektowego jest zadaniem trudnym i czasochłonnym, ale to inwestycja, która w dłuższej perspektywie przynosi mierzalne efekty biznesowe. Rozszerzając swój zespół o kompetentnych, zaangażowanych projektantów oraz tworząc środowisko otwarte na zmiany, zyskasz możliwość optymalizacji kosztów zlecania prac projektowych na zewnątrz nieporozumień i błędów komunikacyjnych oraz wzbogacisz zespół o nowe kompetencje, które z pewnością wpłyną na dynamikę rozwoju Twojego biznesu.