Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówLaptop - praca biurowa
Head of Design

Natalia Bienias

Head of Design

11.3.2022
·
5
min. czytania

Czy development powinien być częścią procesu UX?

Współpracując z klientami z różnych branż spotykam się często z przekonaniem, że zaangażowanie developerów to ostatni etap budowania produktu. Podczas prac nad produktem cyfrowym rozklejamy kolorowe karteczki, organizujemy warsztaty i szkicujemy rozwiązania, które w finalnej wersji trafiają w ręce programistów, dzięki którym nasze koncepcje i prototypy stają się działającymi produktami. Czy prace projektowe powinny być oderwane od prac developerskich?

Prace nad poprawieniem doświadczeń użytkowników (UX) niejednokrotnie są planowane kaskadowo. Z reguły mówi się więc o przeprowadzeniu badań, budowaniu strategii, kończąc na projekcie wizualnym i testach z użytkownikami. Następnie przychodzi etap wdrożenia i monitorowania (a najlepiej ciągłego ulepszania) działającego już produktu.

Granica między poszczególnymi etapami jest jeszcze bardziej wyraźna kiedy w projekt zaangażowani są zewnętrzni dostawcy, odpowiedzialni jedynie za wycinek całego procesu.

Software house, agencja badawcza i agencja projektowa, to często osobne byty pracujące w ramach wewnętrznie ustalanych harmonogramów. Nawet jeśli organizacja posiada wewnętrzny zespół wdrożeniowy, a zleca jedynie prace badawcze i projektowe, to rozdzielenie obu etapów procesów jest bardzo wyraźne. Tymczasem bliska współpraca klienta, projektantów, badaczy i developerów może skrócić proces, a tym samym zmniejszyć koszt powstawania produktu.

Programista i UX

Coraz ciężej jest zdefiniować rolę UX Designera. Kim właściwie jest projektant doświadczeń? Czy to osoba której decyzje wpływają na doświadczenia użytkownika? Czy programista również jest UX designerem skoro podejmuje decyzje w procesie wdrożeniowym?

Niezależnie od nazwy stanowiska decyzje wszystkich członków zespołu, który tworzy produkt będą miały wpływ na finalne wrażenia użytkownika. Najlepszy projekt graficzny, animacje czy przemyślane funkcje , zdadzą się na nic, gdy wdrożony produkt będzie niedostosowany do urządzenia, z którego korzysta użytkownik, powolny albo kod nie będzie wspierał dostępności produktu.

Takie defekty można oczywiście wyłapać i poprawić w audycie powdrożeniowym i w testach z użytkownikami. Dzięki współpracy możemy jednak przewidzieć je na wczesnym etapie prac nad produktem, a w rezultacie zaoszczędzić zarówno czas, jak i zasoby, które można przeznaczyć na rozwijanie kolejnych funkcji.

Nie chodzi tylko o zaangażowanie programistów umożliwiające uniknięcie błędów na etapie wdrożenia. Perspektywa osób najlepiej znających się na warstwie technologicznej, niezbędnej w tworzeniu produktów cyfrowych, to źródło wielu inspiracji i konkretnych rozwiązań.

Developerzy w procesie projektowym

Bliska współpraca w procesie projektowym jest nieoceniona w przypadku projektów zaawansowanych technologicznie, złożonych i długofalowych. Idealnym przykładem takiej realizacji jest współpraca Mobee Dicka z Diebold Nixdorf czy STS.

W obu tych przypadkach, wydelegowany zespół projektantów pracuje w siedzibie klienta, ramię w ramię z zespołami developerów pracujących in-house. I choć oba zespoły mogą realizować te projekty pracując w klasycznym modelu agencyjnym, to z punktu widzenia zarządzania oraz optymalizacji kosztów i czasu, byłoby to rozwiązanie zdecydowanie droższe.

Developerzy towarzyszą projektantom na etapie tworzenia architektury informacji, projektowania ścieżek użytkownika i prototypowania. Odpowiednio wcześnie sygnalizują problemy, które mogą pojawić się na etapie wdrożenia, a to umożliwia ich zmianę już podczas projektowania. Programiści niejednokrotnie proponują ciekawe rozwiązania, które są wynikiem ich rozległej wiedzy technologicznej.

W klasycznym modelu współpracy, agencja wysyła projekty graficzne gotowe do wdrożenia. W realizowanym procesie kaskadowym najczęściej nie ma czasu aby cofać się, ponownie przeanalizować zasadność proponowanych rozwiązań i dokonać korekt w oparciu o uwagi zespołu developerskiego. Programiści zostają postawieni pod ścianą i niejednokrotnie, aby produkt można było dostarczyć na czas, rezygnują z wdrożenia części funkcji, które sprawiają problemy techniczne. Ukończony produkt może mieć więc zupełnie inną formę, niż ta wynikająca z dostarczonych przez agencję projektów. To z kolei ma ogromny wpływ na doświadczenia użytkowników.

Możliwość stałej współpracy to:

  • szybszy przepływ informacji,
  • pewność, że wszystkie osoby zaangażowane w realizację produktu postrzegają cele i zagrożenia w taki sam sposób,
  • możliwość szybszego wykrywania błędów, optymalizowania oraz rozwiązywania konfliktów.

Obustronne korzyści

Zaproszenie developmentu na wcześniejsze etapy prac to szereg korzyści. Przeplatające się prace badawcze, projektowe oraz developerskie usprawniają pracę nad produktem, a ich rezultaty są widoczne bardzo szybko i w szerszej perspektywie pozwalają nam tworzyć skuteczniejsze rozwiązania.

Mówią o tym zresztą sami developerzy:

Bliska współpraca designera i developera pozwala na wczesne wykrycie braków w istniejącym systemie, co rzutuje na konieczność zmiany projektu lub rozszerzenia systemu o nowe funkcjonalności, by nowe rozwiązanie mogło być w pełni wdrożone. Dodatkowo pozwala na szybką ocenę stopnia złożoności projektu co ma bezpośredni wpływ na przyszłą implementację, podział pracy i oszacowanie kosztów.

Sebastian Sekuła, Software Engineer, R&D Department, Diebold Nixdorf

Włączanie developmentu w proces UX to również okazja do promowania dobrych praktyk projektowych w zespołach często skupionych wyłącznie na technicznych aspektach produktów. Projektanci natomiast mogą skorzystać na wczesnych etapach projektu z szybkiej weryfikacji procesów i zastosowanych interfejsów, o których technicznych ograniczeniach mogą na tym etapie nie wiedzieć.

Niezależnie od tego, jak bardzo rozproszone zespoły pracują nad produktem cyfrowym, powinniśmy dążyć do bliskiej współpracy między jego członkami. Ostatecznie, użytkownicy ocenią efekt naszych prac w postaci ukończonego produktu, warto więc myśleć o tworzących go ludziach jako jednym zespole, który ma wspólny cel projektowy oraz biznesowy.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.