Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówMedonet - wygląd
UX Writer

Małgorzata Chodacka-Pawlak

UX Writer

·
5
min. czytania

Od modelu wydawniczego do usługowo-ecommercowego, czyli jak budować kompletny ekosystem e-zdrowia [wywiad]

Serwis oferujący rzetelne informacje zdrowotne - czy kiedykolwiek potrzebowaliśmy go bardziej? A co gdyby oferował jeszcze telemedycynę i umożliwiał zakup usług i produktów? Medonet zasłużenie podbija internetowy rynek medyczny. Diana Żochowska, Business Development Manager tego portalu, wyjaśnia, jak udało się osiągnąć ten sukces i jak na naszych oczach zmienia się rynek medyczny.

Małgorzata Chodacka-Pawlak: Jak wynika z badania Gemius/PBI, Medonet jest najpopularniejszym i najbardziej angażującym serwisem zdrowotnym w Polsce. Skąd wynika tak duże zaufanie użytkowników do serwisu?

Diana Żochowska: Przede wszystkim bezkompromisowo oferujemy najwyższą jakość treści i usług. Nasz zespół jest złożony z bardzo kompetentnych i doświadczonych dziennikarzy skoncentrowanych na tematyce zdrowotnej od wielu lat, wywodzących się również ze środowiska naukowego. Na co dzień ściśle współpracujemy ze środowiskiem medycznym i naukowym, a także opieramy się wyłącznie na sprawdzonych źródłach informacji oraz dodatkowo weryfikujemy je jeszcze we własnym zakresie.

Jak zmieniło się podejście Polaków, jeśli chodzi o dbanie o własne zdrowie?

Będziemy chcieli odpowiedzieć na pytania o zdrowie Polaków bardzo konkretnie w pierwszym kwartale przyszłego roku w ramach akcji Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021. Porównanie tych przyszłych wyników do danych z tegorocznej edycji, która zakończyła się tuż przed pandemią, pozwoli nam dokładnie wskazać co zmieniło się w zdrowiu Polaków oraz w dostępie do służby zdrowia, co samo w sobie ma niemały wpływ na ogólny stan zdrowia naszego społeczeństwa.

Jak Medonet wpływa na rynek medyczny? Jak to wygląda z perspektywy użytkowników portalu?

Medonet dostarcza informacji o zdrowiu i medycynie, aby pacjenci mogli podejmować świadomie najlepsze decyzje dotyczące zdrowia swojego i najbliższych. Chcąc im to jeszcze ułatwić rozwijamy równolegle Medonet Market - marketplace agregujący usługi medyczne w całej Polsce oraz produkty zdrowotne od zweryfikowanych dostawców.

Już nie tylko możesz poczytać o tym, jakie badania powinieneś wykonać przy swoich dolegliwościach, ale od razu możesz kupić wizytę u lekarza lub dedykowany pakiet badań, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Nawiązaliśmy również strategiczną współpracę z serwisem halodoctor.pl, oferującym usługi telemedyczne, aby jeszcze bardziej skrócić dystans dzielący naszych użytkowników od rozwiązań, które bezpośrednio przekładają się na poprawę ich zdrowia i komfortu.

COVID-19 wywrócił rzeczywistość do góry nogami. A jak konkretnie wpłynął na funkcjonowanie rynku medycznego w internecie? Co się zmieniło?

Naturalnie COVID-19 spowodował wzrost zainteresowania tematyką zdrowotną. Traffic w kategorii Zdrowie i medycyna wg badania Gemiusa w styczniu wynosił 16,9 mln RU (real users), a z kolei w marcu już ponad 20 mln. Wcześniej większość osób poszukiwała informacji zdrowotnych w sytuacji, gdy oni sami lub bliskie im osoby miały problemy zdrowotne. Pandemia spowodowała, że ludzie potrzebowali informacji zdrowotnych, które bezpośrednio ich nie dotyczyły. Kolejną konsekwencją wedle naszych prognoz może być wzrost znaczenia medycyny prewencyjnej. Zdrowie zaczęło funkcjonować w świadomości Polaków jako coś, czym warto się interesować na co dzień.

Gdzie Polacy szukają pomocy zdrowotnej?

Przede wszystkim u najpopularniejszego lekarza na świecie, doktora Google’a. Aż 88% pacjentów konsultuje swoje objawy we własnym zakresie w sieci. Dlatego tak ważne jest, aby znajdowali tam rzetelne informacje. Niestety nie tylko takie się tam znajdują.

Jak Medonet dostosowuje się do potrzeb osób odwiedzających portal?

Prowadzimy pogłębione analizy zachowań naszych użytkowników. Stale weryfikujemy, które tematy i które ich aspekty są w centrum zainteresowania, aby dostarczać najlepsze treści, na bieżąco aktualizować informacje, a także w odpowiednim kierunku rozwijać nasze usługi e-commerce. Chcemy, żeby dzięki doświadczeniom na Medonet.pl zmieniali stosunek do zdrowia – pokazywać, że warto, a wręcz i należy wziąć zdrowie we własne ręce i że można aktywnie dbać o zdrowie w sposób łatwy, szybki i wygodny.

Jakich zmian w podejściu do telemedycyny spodziewasz się w przyszłości?

Teraz jest idealny czas na upowszechnianie się telemedycyny. Pacjenci szybko przekonają się, jakie to wygodne i bezpieczne. Telemedycyna nie jest trendem na chwilę, tylko przyszłością branży zdrowotnej. W perspektywie długoterminowej będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na poziom zdrowia Polaków, jak i na koszty z nim związane.

Jak projektować usługi medyczne, żeby nadążyć za zmieniającymi się potrzebami?

To nic odkrywczego, jeśli powiem, że słuchając odbiorców i ich potrzeb, z tą różnicą, że w naszym przypadku polega to przede wszystkim na ciągłej analizie danych, które mamy tu i teraz, nieustających testach i szybkich wdrożeniach weryfikujących hipotezy. Produkt musi być stale dostosowywany do tego w jaki sposób korzystają z niego odbiorcy.

Internet daje łatwy dostęp do wiedzy medycznej, ale co z jej wiarygodnością i rzetelnością? Jak zmieniają się potrzeby Polaków w tym zakresie i jak Medonet na nie odpowiada?

Użytkownicy są w tej kwestii coraz bardziej wymagający, co jest pozytywnym zjawiskiem. Medonet hołduje zasadom Evidence Based Medicine, a dodatkowo, działając w duchu explanatory i data journalismu, staramy się pokazywać konkretne dane oraz wyjaśniać i przybliżać często skomplikowane medyczne kwestie w przystępny sposób. Wydaje się, że z sukcesem, gdyż na początku tego roku właśnie za te działania zostaliśmy uhonorowani tytułem Wielkiego Edukatora przyznawanym przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. Ponadto, jako jedyny serwis zdrowotny w Polsce możemy się pochwalić posiadaniem międzynarodowego certyfikatu HonCode, który przyznawany jest za jakość i rzetelność treści medycznych. Na serwisie funkcjonuje również specjalne oznaczenie dla treści, które przeszły proces dwustopniowej weryfikacji, czyli oprócz napisania treści przez dziennikarza medycznego został on dodatkowo zweryfikowany przez lekarza lub specjalistę. Naszym atutem z całą pewnością jest tu pełna transparentność.

Dlaczego mobile w kontekście usług medycznych jest ważniejszy niż desktop?

Kiedy jeszcze kilka lat temu cała branża czekała na chwilę, w której liczba użytkowników mobile przewyższy liczbę użytkowników desktop – w kategorii zdrowotnej byliśmy już od 1,5 roku za tym punktem. Najczęściej szukamy informacji zdrowotnych w sytuacji, gdy my sami lub nasi najbliżsi mają problemy. Chcemy wówczas uzyskać informacje szybko, dlatego sięgamy po smartfon, który w obecnych czasach zawsze mamy pod ręką. Prognozowaliśmy, że tak samo będzie z usługami medycznymi. I nie pomyliliśmy się – faktycznie większość ruchu w Medonet Market pochodzi z kanału mobile.

Jaki wpływ na Wasze myślenie o usługach Medonet miał Mobee Dick?

Zespół Medonetu składa się z osób posiadających ogromne doświadczenie w budowaniu produktów contentowych w branży zdrowotnej online. Jednak wejście w rynek e-commerce jest dla nas dużym wyzwaniem i ekscytującą przygodą. Cieszę się, że na początku tej drogi zaufaliśmy doświadczeniu Mobee Dick. Wspólne zaprojektowanie wersji MVP naszej platformy dało nam dobre podstawy do jej dalszej rozbudowy i udoskonalania.

Jaką wartość widzisz w spotkaniu ekspertów z rynku medycznego z ekspertami z branży UX-owej?

Zdrowie jest tym aspektem naszego życia, w którym potrzebujemy po pierwsze zaufania do marki, a po drugie pozytywnego doświadczenia z korzystania z usług, które oferuje. Najmniejszy błąd może zaważyć na wizerunku i zniszczyć zaufanie, powodując bardzo wiele negatywnych emocji u pacjentów. User experience w branży e-health jest wartością zdecydowanie nadrzędną.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.