Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówKreatywna praca biurowa przy tablicy
UX Writer

Bartłomiej Sury

UX Writer

·
5
min. czytania

Umiejętności, bez których Twój biznes nie przetrwa. Część 1: kreatywność

Zapytałem człowieka, który od ponad 12 lat kieruje zespołami tworzącymi innowacyjne produkty, czy kreatywność kiedykolwiek zdecydowała o powodzeniu jego projektów. Odpowiedział, że trudno mu przypomnieć sobie sytuację, w której kreatywność nie była czynnikiem decydującym o sukcesie. Na czym polega biznesowa wartość kreatywności?

W obszarze innowacyjności i uczenia się, kreatywność jest jedną z czterech kluczowych umiejętności, umieszczonych na amerykańskiej liście kompetencji XXI wieku. Można je potraktować jako zdolności potrzebne do odniesienia sukcesu w Epoce Informacji.

W Mobee Dicku wychodzimy z założenia, że aby rozwijać organizację, należy wciąż zastanawiać się, jak robić rzeczy nowe, a nie odtwórcze. Kreatywność jest do tego niezbędna. Tylko jak rozumieć to pojęcie? Kojarzy się z miękką, nieuchwytną cechą, w rzeczywistości jest związana z konkretnymi elementami biznesu takimi jak tworzenie produktów, wykorzystywanie posiadanych zasobów oraz budowanie zespołu. Wszystkie te składniki łączą się ze sobą.

Kreatywność – mity i półprawdy

Kreatywność to słowo nadużywanie. Zauważył to między innymi profesor Krzysztof J. Szmidt, wybitny polski znawca tego zagadnienia, który od ponad 30 lat prowadzi również treningi kreatywności. W wyniku nieporozumień związanych z pojęciem kreatywności napisał nawet książkę na ten temat.

W ABC Kreatywności pisze, że jedną z tych półprawd jest przekonanie, że kreatywność dotyczy obiektów. Jeśli kiedykolwiek natknąłeś się na kreatywną zabawkę, wiesz, o czym mówię. Tymczasem kreatywność, z definicji, zawsze odnosi się do cech człowieka. Profesor Schmidt definiuje kreatywność na wiele sposób, ale ta wydaje mi się najciekawsza:

Kreatywność to postawa człowieka “który jest zdolny do częstego generowania nowych i cennych rozwiązań”.

Profesor Schmidt pisze również o innym, szkodliwym micie na temat kreatywności. Wciąż można spotkać się z przekonaniem, że jest ona “darem od Bogów”. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – to umiejętność, którą można ćwiczyć.

Hania Sitarz jest doświadczoną projektantką w zespole Mobee Dicka oraz wykładowcą na katowickiej ASP. Projektowała produkty cyfrowe dla takich marek jak LOT, mBank, Warta i wielu innych. Przyznaje, że kreatywność jest podstawą całej jej pracy twórczej i zawodowej. Jednak nawet ona potrzebuje ćwiczeń.

Kreatywna praca w biurze
Hania Sitarz w biurze Mobee Dick w Katowicach.

– Na co dzień organizuję sobie mini-treningi kreatywności. Wprowadzam spontaniczne, nieplanowane zmiany w moim otoczeniu. Widzę na stole stertę przypadkowych rzeczy i tworzę z nich coś nowego.

Kreatywność trzeba zatem potraktować jak umiejętność, którą można rozwijać. Po co jednak w ogóle to robić?

Jak tworzyć rzeczy nowe?

Kamil Brzeziński to ekspert od nowoczesnych technologii internetowych, który od 12 lat kieruje zespołami tworzącymi innowacje. Pracował m.in. w Microsofcie i Allegro. W Jego bogatym portfolio można znaleźć między innymi kierowanie studiem gier komputerowych Bold Pixel czy stworzenie prężnego start-upu Mashkor.

Jak sam mówi, kreatywność jest czynnikiem decydującym o powodzeniu produktu na rynku.

– Jeśli robisz coś odtwórczego, o powodzeniu Twojego produktu może zadecydować jedynie cena, ewentualnie dobre relacje z klientami. Albo produkt jest efektem pracy kreatywnej, albo jest naśladowaniem innych.

Kamil pojmuje kreatywność podobnie jak profesor Schmidt. Uważa, że efektem pracy osoby kreatywnej powinna być nowa idea. Ale czy w dzisiejszym świecie da się jeszcze stworzyć coś nowego?

Kreatywność to łączenie elementów

Kreatywność jest zdolnością generowania idei, ale to nie znaczy, że jest tworzeniem rzeczy ex nihilo, z niczego. To raczej wykorzystywanie posiadanych zasobów poprzez łączenie ich w nowatorski sposób.

Stworzony przez Kamila Mashkor to produkt uruchomiony w Kuwejcie, który łączy usługi concierge z firmą kurierską przy pomocy aplikacji mobilnej. Takiego połączenia jeszcze nie było, a firma odnosi sukces, co miesiąc przybywa zadowolonych użytkowników.

Zgadza się to z wizją profesora Schmidta, który uważa, że na kreatywność składają się między innymi:

  • “dostrzeganie, formułowanie i redefiniowanie pytań i problemów,
  • odległe kojarzenie idei, wykorzystywanie metafor i analogii,
  • płynne , gietkie i oryginalne generowanie pomysłów,
  • rozwijanie i dodawanie ideom nowych wartości” (ABC Kreatywności, s. 191-192).

Podobnie uważa geniusz współczesnej architektury, Bjarke Ingels. Zachwycił świat kreatywnymi, a przy tym szalenie użytecznymi projektami.

Tak mówi o kreatywności w dokumencie Netfixa Kreatywny mózg:

– Zwykle w połączeniu dwóch, pozornie wykluczających się pomysłów, jeśli znajdziesz sposób na ich połączenie, zyskasz trzeci byt, który łączy cechy ich obu w coś, co nie jest złożone z nich, ale jest osiągniętą z nich synergią.

To słowa człowieka, który połączył ideę klocków LEGO z domem mieszkalnym czy elektrownię ze stokiem narciarskim. Co istotne – nie stworzył ekscentrycznego eksperymentu, lecz użyteczne i podziwiane obiekty – odniósł biznesowy sukces.

Jak jednak osiągnąć stan umożliwiający tworzenie tak kreatywnych połączeń? Hania Sitarz mówi o potrzebie otwartości:

– Otwartość sprawia, że twórca ma poczucie wszechmocy. Czuje, że może zrobić wszystko i nie ma żadnych zasad, które by go ograniczały. Wie, że nie musi szukać rozwiązań według narzuconego schematu, czy wykorzystywać tylko ściśle określone narzędzia. Gdy na zebraniu słyszę “Ale nikt z konkurencji tak nie robi…”, odpowiadam, że lepiej, aby to konkurencja naśladowała nas, niż odwrotnie.

Kreatywność – tworzenie zespołu

Firmy nie da się rozwijać w pojedynkę. Gdy zapytałem Kamila Brzezińskiego o kreatywność, szybko przeszedł do tematu budowania zespołów. Wielokrotnie prowadził różnego rodzaju rekrutacje i często zdarzało mu się sprawdzać kreatywność kandydata. Nie trzeba dodawać, że aby weryfikować kreatywność innych, samemu trzeba być kreatywnym.

Oto jedno z autorskich zadań Kamila, którym sprawdza kreatywność programistów:

– Jesteś baristą w kawiarni. Przed lokalem codziennie ustawia się długa kolejka, przez co 20% osób codziennie rezygnuje i odchodzi, bo nie chcą długo czekać. Co zaproponujesz właścicielowi kawiarni, aby zatrzymać tych klientów?

Najciekawsza odpowiedź, jaką usłyszał Kamil? Kandydat zaproponował, że napisze program, który przeanalizuje paragony z ostatnich trzech miesięcy, aby znaleźć wzorce. Na tej podstawie bariści dowiedzą się, że warto przygotować hurtem kilka kaw tego samego rodzaju, bo w kolejce powinny być osoby, które ją zamówią. Ten kreatywny człowiek znalazł sprytny sposób na sortowanie, dzięki połączeniu zasobów kawiarni (długa kolejka klientów) z możliwościami narzędzi informatycznych (program).

Kandydat dostał pracę. Co więcej – Kamilowi zdarzało się zatrudniać osoby, którym brakowało doświadczenia, ale nadrabiały kreatywnością.
Znaleźć osobę kreatywną nie jest jednak tak łatwo. Potwierdzają to akademickie doświadczenia Hani Sitarz.

– Widzę u studentów bardzo duże problemy z twórczym myśleniem i kreatywnością. Młodzi ludzie sami sobie na nią nie pozwalają. Na zajęciach, zanim rozpoczniemy właściwie ćwiczenia, najpierw przez miesiąc robimy treningi twórczego myślenia.

Zapytałem Hanię, z czego może wynikać taki stan rzeczy.

– Wydaje się, że system edukacji pozostawia bardzo mało miejsca na kreatywność. Mówimy przecież o bardzo młodych osobach, tuż po maturze. Są nastawieni na konkretne zadanie, które należy rozwiązać w ramach mocno sprecyzowanych kryteriów. Nie pozwalają sobie na wolność, swobodę i szaleństwo.

Jeśli zatem posiadasz w swoim zespole osoby kreatywne – doceń to!

W Mobee Dicku stawiamy na kreatywność

Kreatywność – którą nazywamy też twórczością – jest elementem naszej firmowej tożsamości. Oznacza ona dla nas śmiałość, nastawienie na działanie, dostrzeganie szerszej perspektywy, burzenie schematów, inspirowanie innych.

Kreatywność pozwala tworzyć innowacyjne produkty, ponieważ jest twórczym łączeniem idei i posiadanych zasobów. Aby tworzyć takie produkty, potrzebujesz kreatywnego zespołu. Tworzenie kreatywnego zespołu wymaga jednak… kreatywności. Do dzieła!

Pisząc artykuł, korzystałem z książki prof. Krzysztofa J. Szmidta ABC Kreatywności (Warszawa 2010). Cytaty autora pochodzą z tej publikacji.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak wykorzystać kreatywność w swoim biznesie? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.