Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówMonika Mikowska
CEO

Monika Mikowska

CEO

31.12.2018
·
5
min. czytania

Podsumowanie roku 2018

2018 to rok, w którym Mobee Dick stał się pełnowartościową firmą. Coraz bardziej atrakcyjną z punktu widzenia rynku, wyzbytą kompleksów „za małej” agencji, wygrywającą już nie okazjonalnie, a seryjnie duże przetargi, do których wcześniej mieli szczęście tylko więksi i/lub bardziej znani.

W ostatnim dniu mijającego roku, chcę podzielić się z Wami naszymi sukcesami oraz lekcjami, z których wyciągnęliśmy wnioski. Wierzę, że lektura będzie dla Was inspirująca!

Najważniejsze wydarzenia

 • W marcu przeprowadziliśmy się do nowego biura w Katowicach przy ul. Mielęckiego 10, a w grudniu otworzyliśmy nasz warszawski oddział przy ul. Kruczej 50.
 • Kolejny rok byliśmy partnerem merytorycznym studiów podyplomowych UXD Design na Uniwersytecie SWPS.
 • Wydaliśmy czwartą edycję raportu POLSKA.JEST.MOBI 2018.
 • Przekształciliśmy działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, na której zaczniemy operacyjnie działać już w lutym 2019.

Klienci

 • W roku 2018 obsłużyliśmy 24 klientów, z którymi zrealizowaliśmy niemal 40 projektów.
 • Rozpoczęliśmy strategiczne projekty dla takich firm jak PLL LOT oraz Zakłady Bukmacherskie STS, o których w przyszłym roku będziemy mogli opowiedzieć Wam więcej.
 • W 2018 roku wygraliśmy bardzo ważny przetarg, dzięki któremu rozpoczęliśmy realizację bardzo ważnego dla nas projektu, o którym na dzień pisania tego tekstu jeszcze nie możemy zdradzić zbyt wielu szczegółów. Przy okazji tego projektu zrealizowaliśmy największy projekt badawczy na rynku ecommerce, razem z zespołem klienta opracowaliśmy koncepcję innowacyjnej usługi a teraz finalizujemy prace nad projektami UI do kilku touchpointów i rozpoczynamy prace wdrożeniowe.
 • Rozwija się nasza współpraca z TUiR Warta, z którą pracujemy nad kolejną wersją Warta Mobile.
 • Z dobrych praktyk projektowania UI i Product Designu przeszkoliliśmy: BOŚ Bank, Santander Consumer Bank oraz Credit Agricole.
 • Nieprzerwanie trwa nasza współpraca z Diebold Nixdorf, gdzie na stałe pracuje już 4 naszych projektantów. To modelowy przykład synergicznej współpracy zespołu agencji i klienta.

Zespół

Mijający rok zaczynaliśmy z 11 osobami na pokładzie, kończymy z 23 osobowym zespołem ekspertów, w którym po raz pierwszy pojawiły się osoby nie biorące bezpośredniego udziału w pracy przy projektach komercyjnych, takie jak np. marketer (Olga) czy asystent zespołu (Aleksandra). Niezależnie, czy ktoś pracuje zdalnie, czy w jednym z naszych biur, na full czy part time, w projektach komercyjnych czy wewnętrznych każdy jest pełnoprawnym członkiem naszego zespołu i każdy ma wpływ na rozwój Mobee Dicka.

Zorganizowaliśmy dla naszych klientów niezwykle sprawną siatkę badawczą obejmującą kilka polskich miast: Poznań, Warszawę, Kraków i oczywiście Śląsk (mam poczucie graniczące z pewnością, że to unikalne w porównaniu do konkurencyjnych agencji).

Nasz zespół badawczy liczy 5 dziewczyn, które z dnia na dzień potrafią zrekrutować uczestników badania z nawet najbardziej specyficznej i rzadkiej grupy docelowej. Realizacja badań w 3 lokalizacjach równocześnie to dla nich żadne wyzwanie, a analiza wniosków to najciekawszy fragment projektu, realizowany z wypiekami na twarzy.

Mam dwa małe osobiste, HR-owe sukcesy zawodowe, które wyrażają się następującymi osobami:

 1. Alicja Skalna, która pracuje z nami od grudnia 2017 roku. Z grona projektantów to ona rozwinęła się NAJBARDZIEJ przez rok 2018. Od dziewczyny, która nie wierzyła, że w ogóle może pracować w Mobee Dicku (na przełomie kilkunastu miesięcy trzy razy prosiłam ją, żeby wysłała do nas CV!) do członka zespołu, który radzi sobie doskonale w pracy nad najambitniejszymi projektami w historii całej firmy. Kłaniam się nisko i kibicuję w dalszym rozwoju!
 2. Konrad Olejarczyk, który dołączył do nas we wrześniu i przechodził ze strony “korporacji” na stronę “agencji”. Zacznijmy od tego, że gdy po raz pierwszy wpadłam na pomysł zaproponowania Konradowi pracy, byłam pewna, że to pomysł tak (dla niego) szalony, że nie skorzysta. Nie dość, że skorzystał, to na pracy Konrada korzysta zarówno jeden z najważniejszych klientów z roku 2018, jak i nasz zespół – poukładanie, zorganizowanie, spokój i poczucie bezpieczeństwa, jakie Konrad daje pozostałym członkom zespołu jest wyjątkowe.

Wymieniając powyższe nie mogę nie wspomnieć o Natalii Bienias, która dzięki niesamowicie intensywnej i oddanej pracy w mijającym roku, w rok 2019 wchodzi z awansem, od teraz będzie dumnie pełnić rolę naszej Head of Design (brawa!). Nie mogę nie wspomnieć o Jadzi Kijak, której zaangażowanie, szczególnie w budowanie wewnętrznej bazy wiedzy, nieustannie mnie zachwyca. Intuicja podpowiada mi jednak, że dopiero w roku 2019 Jadzia pokaże nam, na co ją naprawdę stać. Wreszcie nie mogę nie wspomnieć o Patrycji Rudnickiej, której serdecznie dziękuję za przyjęcie propozycji współpracy, ponieważ połączenie nauki ze światem biznesu to niesamowicie solidny fundament, na którym można budować wiele prawdziwych innowacji.

Wszystkim wymienionym, ale również (o ile nie bardziej) niewymienionym osobom kłaniam się nisko w podziękowaniu za rok 2018, bo (uwaga, teraz padnie komunał ;)) agencja to ludzie, gdyby nie Wy, nasz niesamowicie zgrany i bardzo zaangażowany zespół, nie bylibyśmy w miejscu, w którym obecnie jesteśmy. DZIĘKUJĘ. Silniki odpalone, rakieta wystartowała, get ready Guys, bowiem lecimy w kosmos!

Nagrody

 • Wyróżnienie w kategorii m-commerce za aplikację EmpikGO w polskim konkursie Mobile Trends Awards
 • „Srebro” w międzynarodowym konkursie Best Mobile App Awards za projekt aplikacji Fransi Mobile dla banku Banque Saudi Fransi.
 • Zwycięstwo w V edycji RE:PL na najlepszy Polski Rebranding Roku.

Realizacja celów na rok 2018

Przychód na poziomie 2,5 mln złotych

Założony cel przychodowy przekroczyliśmy o kilkadziesiąt tysięcy, tym samym osiągnęliśmy 51% wzrost przychodów w porównaniu do roku 2017. O ile z tego faktu jesteśmy dumni, o tyle zysk, mniejszy w stosunku do minionego roku o ponad połowę, jest już zdecydowanie mniej satysfakcjonujący. Jest to rezultat inwestycji w zespół, infrastrukturę, kulturę organizacyjną i komfort pracy, czego nie żałujemy – ba, wreszcie mogliśmy sobie na takie wydatki pozwolić. Niemniej, w 2019 postawimy na większą wrażliwość wobec parametru zysk per capita.

Zwiększenie zespołu pracującego u klienta o 100%

Udało się tylko w 30%. Wina za tak słaby wynik leży po naszej stronie, nie po stronie rynku. Nie prowadziliśmy aktywnej sprzedaży tej części naszej oferty, bo sprzedaż projektów była i atrakcyjniejsza (z perspektywy budowania portfolio realizacji „własnych”) i bardzo absorbująca.

Opracowanie, uruchomienie i skomercjalizowanie 1 produktu

Jesteśmy w trakcie prac koncepcyjnych. Projekty realizowane dla klientów są zawsze priorytetowe, ponieważ są głównym źródłem naszego finansowania (0% inwestorów, 0% finansowania zewnętrznego). Odpowiedzialność za niezrealizowanie tego celu leży więc (znowu) wyłącznie po naszej stronie. W roku 2019 obiecujemy jednak oddać na rynek więcej niż jeden naprawdę przydatny produkt!

Zawiązanie bliskiego partnerstwa z 1 firmą zewnętrzną, która uzupełni naszą ofertę usługową i/lub kompetencje

Naszym partnerem technologicznym został The Software House. Współpraca jest wynikiem naturalnego i oczywistego połączenia, dzięki któremu kompetencje TSH uzupełniają naszą ofertę. Z zespołem z Gliwic znamy się od lat, a dotychczasowe wspólne projekty realizowaliśmy z sukcesami. Teraz w naszej ofercie znajdziecie też development, co każdemu z naszych klientów daje gwarancję, że nasze projekty będą działać dokładnie tak, jak to zamodelujemy. Bierzemy pełną odpowiedzialność za dowiezienie projektu “do końca”. Współpraca z tak doświadczonym software housem to nie tylko kolejny krok w naszym rozwoju, ale przede wszystkim spokój ducha managerów naszych klientów, którym dostarczamy produkt zwalidowany i biznesowo i technologicznie.

Najważniejsze wnioski z 2018

Mobee Dick to #lovebrand

W drugiej połowie tego roku byliśmy w procesie zmiany nazwy, który zainicjowałam ja z Kamilem i Mirkiem. Zabieg ten miał pomóc w repozycjonowaniu marki (zależy nam na pozbyciu się łatki firmy “tylko od aplikacji mobilnych”), ale zespół zareagował na tę inicjatywę… negatywnie. W wyniku licznych dyskusji i drobiazgowych analiz zdecydowaliśmy się pozostać przy nazwie „Mobee Dick”, zrealizowaliśmy też (we współpracy z zewnętrznymi konsultantami) audyt marki oraz audyt komunikacji.

Był to proces, który pochłonął znaczące zasoby osobowe oraz finansowe. Trzeba przyznać, że znaczną część pieniędzy poświęconych na ten temat wydaliśmy niepotrzebnie.

Nie da się wszystkich uszczęśliwić, a to kto i w jakim stopniu powinien być zaangażowany w dyskusję oraz mieć wpływ na takie decyzje było przedmiotem licznych sporów.

+ Dowiedzieliśmy się, jak bardzo pozytywne emocje wywołuje „Mobee Dick” zarówno wśród członków naszego zespołu, jak i najbliższych klientów. To zaskakująco intensywne doświadczenie ostatecznie scaliło nasz zespół i naturalnie wpłynęło na wzrost lojalności.
To, na czym się obecnie skupiamy to praca nad nową strategią komunikacji.

Holakracja to buzzword

Lojalności pracownika nie zapewni umowa o pracę, trzeba zaskarbić ją sobie kulturą organizacji. W Mobee Dicku promujemy pracę zadaniową, zorientowaną na realizację celu, a nie „przemysłową” (czyli od 9 do 17). Członkowie naszego zespołu mogą liczyć na dużo swobody, zarówno na poziomie formalnym, jak również w planowaniu pracy i jej codziennej realizacji. Elastyczna struktura to must-have każdej organizacji, szczególnie agencji usługowej, a my od lat promujemy ją jako wartość zarówno dla pracowników, jak również klientów.

+ Każdy członek zespołu, który rozpoczyna swoją przygodę w Mobee Dicku otrzymuje kredyt zaufania i ponosi pełną odpowiedzialność za swój kawałek procesu co ma pozytywny wpływ na autorozwój. To stan, w którym pracownik ma przestrzeń do eksperymentów i popełniania błędów…

…a jednak błędów powinno być u nas jak najmniej skoro realizujemy wymagające projekty dla największych marek w Polsce i zagranicą. Holakracja w mojej ocenie konsumuje (za) dużo czasu na sprawy wewnętrzne (w tym na dodatkową, wewnętrzną komunikację). To czas, który można poświęcić na realizację innych zadań, takich jak choćby komunikacji z klientem. Negatywny wpływ holakracji na efektywność biznesową to jeden z jej najpoważniejszych minusów. Ponadto, firma nie może mieć kilkunastu / kilkudziesięciu szefów, nie każdy w zespole chce / czuje się / powinien być szefem, więc w nadchodzącym roku raczej będziemy tu przykręcać śrubę aniżeli pozwalali się zakorzeniać „klasycznej wersji” holakracji.

Pracy zdalnej trzeba się dobrze nauczyć

Nasz zespół to nie tylko osoby, które na co dzień pracują w Katowicach oraz Warszawie. To również członkowie zespołu, którzy swoje zadania realizują z Poznania, Wrocławia, Rzeszowa i Krakowa, w większości pracując zdalnie.

 • Benefitem międzymiastowego zespołu projektowego jest duża oszczędność kosztów logistycznych w projektach dla klientów, która jest zresztą jednym z naszych wyróżników rynkowych.
 • Wyzwaniem jest skuteczna komunikacja wewnętrzna, bowiem w takim mieszanym współpracy zmagamy się z 2 obiegami informacji (online oraz biurowy /f2f). Przekonaliśmy się, że umiejętność pracy zdalnej nie jest darowana i aby być efektywnym, trzeba się jej nauczyć (przede wszystkim wdrożyć odpowiednie narzędzia i wprowadzić stałe rytuały w firmie).

Nasze cele na rok 2019

 • Przychód na poziomie 5 mln złotych.
 • 15% przychodów z projektów dla klientów zagranicznych.
 • Realizacja jednego projektu R&D.

Ponadto, każdy z 6 managerów Mobee Dicka ma wyznaczone osobiste cele strategiczne, które wspierają realizację celów firmowych.

Będziemy też walczyć o wzrost świadomości i właściwe kojarzenie naszej marki. Mobee Dick pomaga klientom zwiększać wyniki biznesowe, niezależnie od tego, przy jakim touchpoincie pracujemy. Nie jest ważne, że “zrealizowaliśmy projekt”, ale „zrealizowany przez nas projekt pomógł o X zwiększyć zyski naszego klienta i/lub o Y obniżyć koszty utrzymania danego projektu w internecie”.

Trzymajcie za nas kciuki! W 2019 życzę Wam samych przekroczonych KPI-ów! 🙂

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się więcej o Mobee Dicku?

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.