Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówPraca biurowa - laptop
CEO

Monika Mikowska

CEO

31.12.2019
·
5
min. czytania

Podsumowanie roku 2019

W tym roku dowiedliśmy skuteczności nowego modelu współpracy agencyjnej, który firma, taka jak my, budująca produkty cyfrowe, może proponować swoim Klientom. Praca pod jednym dachem, w siedzibie klienta, umożliwiająca bezpośredni kontakt naszych projektantów, badaczy i strategów z pracownikami różnych departamentów, szczególnie przedstawicielami biznesu oraz zespołami developerskimi, jest odpowiedzią na współczesne wyzwania w projektowaniu i rozwijaniu produktów i usług cyfrowych.

Nowy model współpracy: ramię w ramię

Współpraca ramię w ramię daje możliwość częstego iterowania, łagodzi przebieg koniecznych pivotów, wspiera skuteczną dystrybucję wiedzy o nowościach, trendach i zachodzących zmianach, ale przede wszystkim gwarantuje efektywność. W jaki sposób? Wszelkie działania zespołów zajmujących się szeroko rozumianym “UX-em” nie stanowią kolejnego silosu w dużej organizacji, a ułatwiają ich burzenie. Implementuje się je w miejscu, w którym są potrzebne.

Taki model w przypadku każdego klienta ma inny przebieg oraz cel biznesowy, ale każdemu daje wymierne i policzalne korzyści.

Z Diebold Nixdorf zaczęliśmy w ten sposób pracować w 2017 roku. Do siedziby Klienta w Katowicach oddelegowaliśmy wówczas 4 projektantów. Dopiero w tym roku, po 2 latach współpracy pochwaliliśmy się m.in. redukcją linijek kodu o około 35%. Taki wynik był możliwy dzięki dobrze zaprojektowanemu i wdrożonemu Design Systemowi, który umożliwił zmniejszenie kosztów utrzymania oprogramowania i przyspieszenie procesu ujednolicania wyglądu interfejsów, które Diebold Nixdorf oferuje swoim klientom – największym światowym bankom czy sieciom handlowym, takim jak IKEA, Tesco, Shell.

2019 przyniósł ze sobą rozpoczęcie współpracy z Bankiem BNP Paribas, której celem jest wsparcie departamentu R&D w trwającym procesie transformacji cyfrowej. Zespół naszych specjalistów składający się z projektanta, badacza oraz stratega (managera) stanął przed zadaniem zwiększenia efektywności i wydajności zespołu R&D. Podstawowy “katalog” usług UX-owych (badania potrzeb, modelowanie, prototypowanie, testy z użytkownikami, facylitacja warsztatów) wykorzystaliśmy tutaj nie tylko do projektowania produktów cyfrowych, ale przy okazji do usprawniania procesów wewnętrznych. I tak, nasi eksperci współpracują z każdym departamentem banku, który potrzebuje wsparcia. W ciągu pierwszych kilku miesięcy współpracy zrealizowaliśmy ponad 20 projektów. Oszczędności uzyskane na jednym zrealizowanym projekcie pokryły koszt współpracy banku z Mobee Dickiem. Taka inwestycja zwraca się przynajmniej dziesięciokrotnie!

Połączenie pod jednym dachem sił naszych projektantów, badaczy i strategów produktowych z siłami ekspertów wspiera zmiany w kulturze organizacji, ale sprawdza się również kiedy celem jest zbudowanie nowego produktu cyfrowego lub redesign istniejącego.

Przyjmujemy dalej “zlecenia” na wykonanie określonych prac z zakresu projektowania czy badań (np. w roku 2019 zrealizowaliśmy tak wyżej wspomniany projekt aplikacji mobilnej PLL LOT). Niektóre “zlecenia” z czasem jednak zamieniamy na projekty prowadzone przez jeden zespół projektowy, stworzony z przedstawicieli obu organizacji – naszej i Klienta (np. STS). Im większy, bardziej złożony, czy ważniejszy strategicznie projekt, tym mocniejsze są argumenty na zaproszenie ludzi z agencji do środka organizacji.

2019 z lotu ptaka

 1. Rok 2019 kończymy z przychodem przekraczającym założone 3,5 miliona PLN netto (wzrost o 40% w porównaniu do ubiegłego roku) i zespołem liczącym 28 specjalistów (wzrost o 21% w por. do ub. r.).
 2. Wspólne projekty zrealizowaliśmy z 24 firmami, a 4 zaprosiły naszych specjalistów do swoich zespołów (Diebold Nixdorf, STS, BNP Paribas, Vattenfall).
 3. Zakończyliśmy prace nad projektem aplikacji mobilnej dla PLL LOT.
 4. Zakończyliśmy prace badawcze i projektowe na rzecz bramki płatności Paynow, z której na koniec 2019 roku mogą korzystać już wszyscy klienci firmowi mBanku.
 5. Zdobyliśmy wyróżnienie serwisu Clutch.co w kategorii “Top Creative & Design Company in Poland”.
 6. Przeprowadziliśmy szereg dedykowanych szkoleń dla instytucji takich jak Santander Consumer Bank czy Bank BNP Paribas.
 7. Zrealizowaliśmy również program szkoleń wewnętrznych, w ramach którego dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem wewnątrz naszej firmy.
 8. Byliśmy partnerem inicjatywy zwiększającej świadomość społeczną na temat wpływu działalności człowieka na zmiany klimatyczne – Ziemianie Atakują oraz zamiast zakupu prezentów świątecznych dla naszych Klientów, partnerów i sympatyków wsparliśmy organizację 4Ocean, oczyszczającą oceany ze śmieci.
 9. Byliśmy obecni na 20 konferencjach branżowych, z których do największych i najważniejszych zaliczamy Infoshare, Mobile Trends Conference, InternetBeta, UserConf, UX Poland czy Design Ways, gdzie dzieliliśmy się swoją wiedzą i nawiązaliśmy nowe kontakty.
 10. W ramach Mobile Trends Conference for banking zorganizowaliśmy panel dyskusyjny dotyczący trendów i wyzwań jakie stoją przed polskim sektorem bankowym, w którym wzięli udział przedstawiciele liderów rynku finansowego.
 11. Pracowaliśmy nad autorskim narzędziem, kartami warsztatowymi Mobee Deck, które właśnie w wersji demo udostępniliśmy wszystkim, którzy w drodze warsztatów chcą efektywnie tworzyć i zmieniać produkty i usługi.

Co nam się udało

Liczby powyżej pokazują, że rośniemy, ale za równie ważny sukces uznajemy wypracowanie własnej klarownej strategii biznesowej i komunikacyjnej. Zdefiniowaliśmy najmocniejsze strony naszego zespołu oraz wyróżnik biznesowy.

Widzimy, jak wiele firm zagubiło swoje “Dlaczego?”. Sporo projektów, szczególnie w korporacjach, jest realizowanych bez precyzyjnie zdefiniowanego celu i rzeczowego uzasadnienia. Doszczegółowienie celu biznesowego jest o wiele bardziej opłacalne niż stworzenie ładnego wizualnie projektu do portfolio.

Nasi Klienci nie wydają pieniędzy dla samego wydania budżetu, szukają oszczędności, a my wiemy, jak ich w tym wesprzeć. Chcemy realizować projekty użyteczne, biznesowo celowe, spełniające potrzeby użytkowników. Sami (jako użytkownicy) chcemy korzystać z serwisów i aplikacji, które są odpowiedzią na nasze prawdziwe potrzeby. „Mniej znaczy więcej” – ze specyfikacji często usuwamy zbędne funkcjonalności i skupiamy się czasem tylko na jednej, najważniejszej, która pomoże zrealizować cel biznesowy, a jednocześnie zaspokoi potrzeby grupy docelowej.

Największym projektem mijającego roku była bramka płatności Paynow, zaprojektowana dla mElements, spółki technologicznej mBanku. Choć większość naszych prac zrealizowaliśmy w 2018 roku, to jego premiera miała miejsce w październiku 2019. Z dumą chwalimy się skalą badań jakościowych, jakie przeprowadziliśmy – 111 respondentów, 132 godziny wywiadów, 13 miast. Wnioski i dalsze metody pracy kreatywnej (falsyfikacja hipotez) pomogły nam doradzić Klientowi, jak z około 20 równoważnych hipotez projektowych wybrać 1 najistotniejszą z punktu widzenia propozycji wartości nowopowstającego produktu.

Ten projekt przyczynił się również do rozwoju naszych kompetencji w zakresie badań. W roku 2019 realizowaliśmy wewnętrzny projekt o nazwie roboczej “Research Growth”, w ramach którego m.in. powstała obszerna baza wiedzy na temat badań, którą gromadzimy nie tylko na swoje potrzeby, ale przekazujemy również naszym Klientom (np. w postaci “Pasowania na Małego Badacza”), wprowadziliśmy do oferty nowe metody badawcze (service safari, netnografię, UEQ), czy też nowe narzędzia, wspierające pracę nie tylko badaczy, ale całych zespołów produktowych (np. Airtable).

Usprawniliśmy nasze procesy wewnętrzne, m.in. sprzedaży, do którego już na etapie ofertowania wprowadziliśmy na stałe Project Managerów, których metody pracy i sposób komunikacji klient musi poznać jeszcze przed zawarciem współpracy, czy rekrutacji, aby zwiększyć skuteczność pozyskiwania specjalistów, najlepiej dopasowanych do naszych wymagań (i dalej trzymamy się zasady “najpierw KTO, potem CO”).

Co nam się nie udało

Nie zaliczyliśmy spektakularnych porażek, bo nie skakaliśmy na głęboką wodę. W tym roku jeszcze bardziej doceniliśmy ideę “zrównoważonego rozwoju”, a ona przed nimi dodatkowo ubezpiecza.

Wszystko, co moglibyśmy nazwać “porażką”, my nazywamy “lekcją”. W tym roku było ich kilka:

 • Na początku roku ustaliliśmy, że chcemy sprzedawać prace developerskie. Wydawało się to naturalnym krokiem w rozwoju. Już w drugim kwartale uświadomiliśmy sobie, że nie zbuduje to naszej przewagi konkurencyjnej w takiej jakości, jakbyśmy tego chcieli. Zmieniliśmy kierunek i zainwestowaliśmy w rozwój nowego modelu współpracy z klientami (tworząc wspólne zespoły projektowe, o czym celowo rozpisałam się wyżej). Zaczęliśmy funkcjonować w nowym segmencie rynku. Mamy poczucie, że możemy go kształtować.
 • Za cel przyjęliśmy dywersyfikację przychodów ze względu na lokalizację klientów. 15% przychodów miało pochodzić z zagranicy. Jeszcze w 2018 roku zatrudniliśmy handlowca skoncentrowanego na zagranicznych rynkach, przeprowadziliśmy kampanię sprzedażową na rynku niemieckim, ale nie pozyskaliśmy ani jednego klienta. Równocześnie wydawało nam się, że dotknęliśmy na polskim rynku tzw. szklanego sufitu. Okazało się, że to nieprawda. Cel “15 proc. z zagranicy” zamieniliśmy na “20 proc. z upsale do obecnych klientów”. Zależało nam na wydłużeniu okresu współpracy z klientami oraz niwelacji sezonowości, z którą boryka się nasza branża. Nowy cel nie tylko zrealizowaliśmy, ale nawet przekroczyliśmy, a w 2020 roku będziemy wspólnie pracować na to, żeby ten procent był jeszcze wyższy.
 • Było też kilka trudnych sytuacji wewnętrznych. Rozstaliśmy się z jednym ze wspólników. Tego typu sytuacje bywają bardzo niebezpieczne dla morale zespołu i sprawności decyzyjnej firmy. Nauczyliśmy się jednak, że takie trudne okoliczności nie muszą oznaczać spowolnienia – wręcz przeciwnie, można je wykorzystać do przyspieszenia niezbędnych zmian w firmowej strategii.

W roku 2019 dowiedliśmy, jak sprawnie umiemy wyciągać wnioski, iterować założenia i pivotować własną strategię, aby wykorzystywać nadarzające się okazje biznesowe. Z korzyścią dla wyników finansowych, satysfakcji zespołu i zadowolenia naszych Klientów.

Jaki będzie 2020?

Słowo “zmiana” w nadchodzącym roku będziemy odmieniać przez wszystkie przypadki. Jesteśmy firmą, która w dynamicznie zmieniającym się świecie, sama potrafi szybko się zmieniać. Czujemy się równie dobrze w roli przewodników dla firm przechodzących proces cyfrowej transformacji, dlatego jeśli chcesz wymienić się wnioskami, doświadczeniami czy inspiracjami – zapraszamy do kontaktu. Trzymamy kciuki za każdego, kto wprowadza zmiany.

Do siego roku!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pracujemy? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.