Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówBadanie terenowe - przykład

Alicja Skalna

17.2.2022
·
5
min. czytania

Jak prowadzić sesje badawcze poza własnym biurem? Poradnik krok po kroku

Jeżeli badania są lub będą elementem procesu projektowego w Twojej organizacji, prędzej czy później pojawi się wyzwanie przeprowadzenia sesji badawczych “w terenie”, bez udogodnień biura. Jako badacze i projektanci, powinniśmy docierać tam, gdzie obecni są potencjalni użytkownicy.

W Mobee Dicku przyjęliśmy model pracy, w którym rozproszone zespoły pracują w kilku miastach. Dzięki temu, jesteśmy w stanie szybko odpowiadać na wyśrubowane wymogi rekrutacji. Co więcej, możemy łatwo zaaranżować sytuację, w której nasi Klienci, w ramach badań, spotykają się ze swoimi klientami. Przekłada się to na realne efekty biznesowe.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy nasz projektowo-badawczy zespół przeprowadził kilkadziesiąt “terenowych” sesji badawczych w kilku polskich miastach (od Poznania, aż po Lublin). Załóżmy, że Twoja organizacja również stanęła przed zadaniem zorganizowania badań poza firmowym biurem, a może poza miastem, w którym na co dzień pracujesz. Bez względu na to, jak dobrze zostały wykonane prace poprzedzające badania, to Ty w roli researchera wyruszasz na drugi koniec Polski uzbrojony w laptop oraz scenariusz badania i odpowiadasz za rezultat prac. Ten krótki poradnik pozwoli Ci zweryfikować stan przygotowań.

Planowanie

Przede wszystkim, nie bój się, że precyzyjne rozpisanie zadań zabije spontaniczność i kreatywność. Jest wręcz przeciwnie – mając solidnie przygotowaną bazę, skupiamy się na tym, co istotne.

Jak pisze Atul Gawande w Potędze checklisty:

Obawiamy się, że przestrzeganie protokołu zawsze pociąga za sobą brak elastyczności w zachowaniu (…) Jednak zastosowanie dobrze przygotowanej listy kontrolnej prowadzi do czegoś wręcz przeciwnego. Dzięki niej nie musimy zaprzątać sobie głowy prostymi i nudnymi procedurami, musimy tylko pamiętać o ich wykonaniu (…) Dzięki nim możemy skoncentrować się na trudniejszych sprawach.

Wybór miejsca

Zanim zaczniesz szukać knajpek na Google Maps, zastanów się, jaki charakter mają badania i co chcesz osiągnąć. Kogo rekrutujesz, jakich tematów dotyka scenariusz badawczy, o co będziesz pytać? Czy przewidujesz zadania dodatkowe (np. card sorting), czy będziesz potrzebować dodatkowej przestrzeni? Badany przyjedzie własnym autem czy raczej będzie korzystał z komunikacji miejskiej? Przygotowując pracę z grupą studentów prawdopodobnie wybierzesz inną przestrzeń, niż dla mam z małymi dziećmi.

Nie zawsze jest to możliwe, ale warto osobiście odwiedzić lokal, zwłaszcza jeżeli planujesz więcej niż jedną sesję w danym mieście. Na ostateczną decyzję o wyborze miejsca może wpłynąć nawet układ wnętrza oraz dostępność gniazdek z prądem. Godne uwagi są kawiarnie przy muzeach lub bibliotekach gwarantujące ciszę i spokój. Jeśli potrzebujesz większej prywatności, przyjrzyj się ofercie coworkingowej. Decydując się na miejsce ogólnodostępne, rezerwacja odpowiedniego stolika to “must have”. Warto dopytać właścicieli, czy nie mają nic przeciwko naszym działaniom i zadbać o budżet rekompensujący kilkugodzinną blokadę stolika.

 • Wybierz miejsce adekwatne do charakteru badań – ustal i wpisz termin do kalendarza.
 • Sprawdź dostępność miejsc parkingowych i komunikacji miejskiej w pobliżu wybranej lokalizacji.
 • Zweryfikuj lokal osobiście lub przynajmniej telefonicznie (godziny otwarcia, opinie, czy choćby zdjęcia w internecie).
 • Upewnij się, jakie warunki panują na miejscu: rozkład stolików, możliwość zamawiania jedzenia i picia, dostęp do prądu, wi-fi.
 • Zrób rezerwację.

Formalności

Już na etapie rekrutacji badany jest informowany o warunkach i wymogach formalnych, ale to Ty przed sesją wręczasz mu stosowne zgody do podpisu. Zadbaj o porządek: najlepiej posegreguj dokumenty kompletami. Przygotuj też “kopie zapasowe” – kawa zawsze wylewa się na jedyny wydrukowany egzemplarz z klauzulą RODO. Jeśli przewidujesz wynagrodzenie pieniężne za udział w badaniu, upewnij się że dla każdego uczestnika przygotowana jest odpowiednia suma. Na koniec, w Twoim notatniku powinny znaleźć się maile i telefony kontaktowe do wszystkich decyzyjnych, zaangażowanych w badania osób oraz do samych badanych.

 • Wydrukuj odpowiednie dokumenty.
 • Wynagrodzenie dla badanych przechowuj w bezpiecznym miejscu.
 • Zapisz kontakt do osoby odpowiedzialnej za badania po stronie klienta.
 • Zapisz kontakt do badanego.
 • Zabezpiecz budżet na posiłki i napoje.
 • Dojazd i nocleg
 • Jeśli konieczny jest nocleg, zwróć uwagę na czas, jaki jest Ci potrzebny, by dostać się z hotelu do miejsca badań. Bądź realistą – w poniedziałek rano, poza sezonem w Bielsku-Białej nie czekaj na Ubera.
 • Zweryfikuj, w jakiej odległości od miejsca badań znajduje się hotel.
 • Sprawdź, czym najlepiej poruszać się w danym mieście (taksówka, Uber, komunikacja miejska).

Narzędziownik badacza w podróży

Od tego, co ze sobą zabierzesz, zależy Twój komfort pracy i flow badania. Jak znaleźć balans pomiędzy zbyt dużą liczbą rzeczy a ryzykiem, że zapomnimy czegoś ważnego? Odpowiedz na pytanie, jakiego typu są to badania, jakie zadania uwzględnia scenariusz i ile sesji obejmuje wyjazd. Z czasem na pewno stworzysz własny, dopasowany do swoich potrzeb zestaw, ale uwaga! Ciągle sprawdza się zasada, że “lepiej nosić niż się prosić”.

Elementy wyposażenia badacza UX
Wybrane elementy wyposażenia badawczego.

Elementy wyposażenia badawczego:

 • Weź laptop i telefon.
 • Zabierz urządzenia do testów z zainstalowanymi niezbędnymi aplikacjami – warto sprawdzić ich działanie poza “rodzimym”, firmowym wi-fi.
 • Bezwzględnie miej przy sobie dwa urządzenia rejestrujące – na ten temat napisano już sporo, a ciągle trudno oprzeć się pokusie, że “ telefon wystarczy”.
 • Zabierz ze sobą ładowarki i dopilnuj, aby baterie we wszystkich urządzeniach były przed sesją pełne.
 • Sprawdź, czy masz wystarczającą ilość miejsca na dyskach swoich urządzeń rejestrujących.
 • Zabezpiecz dostęp do internetu – lokalne wi-fi nie zawsze zadziała, bądź w tej kwestii niezależny.
 • Wydrukuj i zabierz scenariusz badania.
 • Przygotuj szablon na notatki, najlepiej w formie dokumentu online (pomocne są wtyczki do przeglądarki umożliwiające edycję takich dokumentów również offline) – notując na bieżąco w takim dokumencie, znacząco przyspieszysz analizę materiałów.
 • Zabierz wszystkie niezbędne rzeczy do przeprowadzenia sesji. Jeśli planujesz dodatkowe zadania, weź wydrukowane zestawy do ich realizacji oraz niezbędne akcesoria: karteczki samoprzylepne, naklejki, pisaki, nożyczki etc. Jeżeli podróżujesz w celach badawczych regularnie, dobrze sprawić sobie firmowy “przybornik” – w Mobee Dicku mamy specjalną walizeczkę;)
 • Dorzuć do plecaka przedłużacz – naprawdę może uratować badania!
 • Jeśli przewidujesz profesjonalne fotografowanie, zabierz aparat fotograficzny i statyw.
Narzędzia do przeprowadzania warsztatów UX
Poręczna walizka z zestawem przydatnych materiałów biurowych – wyposażenie naszej ekipy badawczej.

“Put on your mask first” – najpierw zadbaj o siebie

Punkt programu, który często umyka w ferworze przygotowań, a jest niezmiernie istotny. Kreatywnie i na pełnych obrotach jesteśmy w stanie pracować mniej więcej 5 godzin dziennie. Planując “badawczy maraton”, uwzględnij przerwy na regenerację, posiłek, a także wstępne podsumowanie rezultatów pracy.

 • Stwórz grafik badań z przynajmniej półgodzinnymi przerwami pomiędzy sesjami oraz jedną dłuższą (minimum godzina).
 • Unikaj bloków pracy składających się z więcej niż 2 sesji badawczych pod rząd.
 • Sprawdź, czy w pobliżu znajdują się miejsca, gdzie sprawnie serwują pyszne jedzenie 🙂

W dniu badania

Przed spotkaniem

 • Zadbaj o komunikację z klientem i swoim zespołem – informuj o tym co się dzieje, również wtedy, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem.
 • Zadbaj o kontakt z badanym – zawsze bądź gotów, aby do niego zadzwonić.
 • W sytuacjach kryzysowych reaguj i przejmij inicjatywę. Bądź elastyczny i kreatywny – sprawny kontakt z Twoim PM-em czy klientem pozwoli szybko podjąć dobre decyzje. Niestety nieobecność badanego bez żadnego uprzedzenia to nie tak rzadki scenariusz, jak mogłoby się wydawać.

Podczas spotkania

 • Nawet, jeśli sama forma rozmowy poza biurem nie różni się znacząco od badania w siedzibie własnej firmy, zawsze warto pamiętać o uniwersalnych zasadach komunikacji z badanym.
 • Zadbaj o komfort i poczucie bezpieczeństwa badanego. To priorytet. Dobry flow spotkania zwiększa szanse na lepsze obserwacje – uśmiechnij się i zaproponuj kawę 😉
 • Oceń, które z pytań w scenariuszu mogą być niekomfortowe dla badanego. Licz się z odmową odpowiedzi ale bądź świadom, że dużo zależy od tego jak pokierujesz rozmową.
 • Uważnie obserwuj reakcje badanego. Bądź dociekliwy, ale respektuj granice stawiane przez rozmówcę.
 • Nie zapomnij podziękować badanemu za poświęcony czas i zapewnij, że jego wkład w prace nad produktem ma ogromną wartość.

Po spotkaniu

 • Pamięć jest zawodna – od razu notuj najważniejsze wnioski. Posiłkuj się scenariuszem i priorytetyzuj obserwacje – im dokładniej to zrobisz na tym etapie, tym mniej czasu trzeba będzie poświęcić na to później. Kontekst miejsca i sytuacji pomoże Ci uchwycić i zinterpretować niuanse, o których za kilka dni zapomnisz.
 • Poinformuj odpowiednie osoby (PM-a, klienta), jak Wam poszło – krótki status “Co i jak” jest bardzo dobrą praktyką.
 • Jak najszybciej zarchiwizuj nagrania i artefakty – złośliwość rzeczy martwych jest faktem.

W Mobee Dicku współpracujemy w interdyscyplinarnych zespołach, przeplatając badania z projektowaniem. Jest to najszybszy i najtańszy sposób, aby dostarczyć produkt spełniający wysokie oczekiwania klienta oraz użytkowników. Wymaga jednak bardzo sprawnej organizacji i błyskawicznego reagowania na zmiany. Przy zwinnym, szybkim tempie pracy checklista służy jako niezbędne zabezpieczenie – czasem brak jednego, nawet z pozoru drobnego elementu może zrujnować starannie zaplanowany proces.

Zresztą, jako fanka list kontrolnych, polecam tworzenie i korzystanie z nich niemal w każdej sytuacji.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach UX? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.