Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówPraca w agencji UX
CEO

Monika Mikowska

CEO

10.2.2022
·
5
min. czytania

UX-a nie da się zlecić

Na samym początku zaryzykuję stwierdzenie, że model „na zlecenie”, w którym najczęściej pracuje agencja UX jest dla wielu klientów – dyplomatycznie mówiąc – niewystarczający. Zadaje sobie wręcz pytanie, czy przypadkiem sformułowanie „agencja UX” nie jest oksymoronem? Czy właściwie rozumianą filozofię projektowania UX da się zlecać na zewnątrz? Czy ta filozofia nie powinna być obecna w organizacji klienta? W przypadku mniejszych projektów nie musi, ale w dłuższej perspektywie zdecydowanie powinna.

Adapt or die!

Już ponad 2 lata minęły od momentu, w którym zdałam sobie pytanie o konieczność zmian, zarówno myślenia, jak również zmiany modelu współpracy Mobee Dick’a z klientami. Dziś, kiedy analizuję doświadczenia ostatnich kilkunastu miesięcy, jestem przekonana, że agencje UXowe powinny zmienić sposób w jaki współpracują ze swoimi klientami. Pełnowartościowego procesu projektowania UX nie da się zlecić agencji, trzeba samodzielnie i zgodnie z jego wytycznymi prowadzić cały biznes. A proces – jak sugeruje jego definicja – jest długi, kilkuetapowy, a przede wszystkim iteracyjny i wymagający zaangażowania naprawdę wielu osób. Cenione agencje UXowe wiedzą o tym od dawna i bez konieczności komunikowania tego modelu współpracują w nim ze swoimi klientami.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Potrzebujesz kogoś, kto zadba o UX wewnątrz Twojej firmy? Dobierzemy Ci zespół, który sprawdzi się najlepiej.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Umów darmową konsultacjęPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.

Ile osób projektuje UX?

Na rzecz dobrego UX muszą pracować wszyscy. Rozpoczynając od przedstawicieli biznesu (sponsorzy projektu, product/service ownerzy, stratedzy) poprzez użytkowników lub reprezentujących ich badaczy, którzy właściwie zinterpretują ich potrzeby oraz przetłumaczą je na wytyczne projektowe, aż do projektantów i developerów, których zadaniem jest zaprojektować i zakodować aplikację lub serwis. Nie należy również zapominać o analitykach biznesowych, testerach, handlowcach, marketerach oraz całym szeregu innych osób mających istotny wpływ na doświadczenia końcowego użytkownika. W większości przypadków po stronie agencji znajdują się jedynie projektanci i developerzy, którzy bardzo często nie kwestionują wytycznych swoich klientów, nawet jeśli są błędne. Badania realizowane są pro forma, z nadzieją, że nie wykażą niczego co mogłoby stać w sprzeczności z “życzeniami” zleceniodawcy. Know-how budowania dobrych produktów i usług w takim modelu współpracy nie jest nikomu potrzebny.

A może jednak ten know-how jest ważny?

Mobee Dick z pewnością nie pasuje do powyższego opisu. W naszym zespole pracują stratedzy, product ownerzy, badacze i projektanci. Choć nie zatrudniamy developerów, to możemy liczyć na solidnych partnerów, którzy rozumieją nasz model współpracy z klientami. Bardzo często odgrywamy rolę konsultanta i doradcy dla naszych klientów. To know-how jest naszą największą wartością, którą bardzo ciężko jest przekazać klientowi w modelu współpracy “na zlecenie”, a jego przekazanie jest kluczowe w procesie budowania długoterminowej wartości biznesowej po stronie klienta.

Czego dowiedzieliśmy się pracując w nowym modelu współpracy z klientami?

W nowym modelu, członkowie naszego zespołu tworzyli, bądź nadal tworzą, wewnętrzny zespół projektowy w firmie naszego klienta. Ludzie agencji trafiają do korporacji i jak się okazuje, to kombinacja, która przynosi liczne korzyści o czym przekonały się już m.in. Possible oraz Diebold Nixdorf, z którym współpraca w nowym modelu trwa już od blisko dwóch lat.

Mobee Dick zapewnił nam dostęp do wysokiej klasy specjalistów, których wiedza i umiejętności stały się podstawą do wypracowania w Diebold Nixdorf spójnych i skutecznych rozwiązań mających bezpośredni wpływ na realizację naszych celów biznesowych. Komunikacja oraz przepływ informacji stoją zawsze na bardzo wysokim poziomie. Zespół skutecznie definiuje nasze potrzeby w oparciu o rozmowy i konsultacje, co pozwala dostarczyć racjonalne rozwiązania w najszybszym terminie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z trwałej, otwartej współpracy, w której Mobee Dick wykazuje się zawsze niezwykłą elastycznością.

Coś więcej niż klasyczny outsourcing pracowników

Używając nomenklatury popularnej w branży IT, możemy powiedzieć, że outsourcujemy pracowników. W Mobee Dick’u wysyłamy naszą armię aby skutecznie komunikowała i wdrażała ideę UXD w organizacji, która jej potrzebuje. Nasi „żołnierze” mają wsparcie pozostałych członków zespołu, którzy pracują zdalnie lub w naszej siedzibie, a naszym głównym celem jest zawsze najszybszy możliwy transfer know-how oraz tworzenie produktu w perspektywie 360 stopni.

Jeśli oczekujesz wsparcia w skutecznej realizacji planowanych projektów z zakresu budowania strategii produktowej, badań oraz projektowania UX/UI, to możesz na nas liczyć!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Potrzebujesz kogoś, kto zadba o UX wewnątrz Twojej firmy? Dobierzemy Ci zespół, który sprawdzi się najlepiej.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Umów darmową konsultacjęPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Szukasz agencji UX, która wesprze Cię z każdej strony? Mamy świetnych ludzi – daj znać, jakiej pomocy potrzebujesz.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyUmów darmową konsultację