Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówBadacze UX w pracy
Head of Research

Jadwiga Kijak

Head of Research

Patrycja Rudnicka

19.6.2022
·
5
min. czytania

Airtable w Mobee Dicku. Zbieranie, organizowanie i komunikowanie danych

W Mobee Dicku Airtable przyczynił się do znaczącego skrócenia czasu poświęcanego na analizę danych. Jakie dodatkowe korzyści dla zespołu projektowego ma “excel na sterydach”, jak niektórzy określają to narzędzie?

Wiemy, co oznacza nadmiar informacji. W swojej pracy często wykorzystujemy metody jakościowe, które wymagają przeprowadzenia kilkunastu, bądź nawet kilkudziesięciu wywiadów, nierzadko towarzyszą im dodatkowe działania badawcze (testy użyteczności, netnografia, experience sampling, ankiety). W efekcie, praca nad każdym projektem to zmaganie się z dużą ilością różnego rodzaju danych (tekstów, nagrań, notatek oraz innych materiałów audio i wizualnych).

Trudności związane z przetwarzaniem surowych obserwacji w dane, poszukiwaniem insightów i wzorców, wyławianiem cytatów oraz potrzeba dzielenia się wiedzą w zespole stały się inspiracją do poszukiwań narzędzia, które mogłoby zaspokajać wszystkie nasze badawcze potrzeby.

W oceanie danych najważniejsza jest prawda o użytkownikach, o tym co myślą i czują. W szukaniu tej prawdy pomaga nam Airtable.

Airtable w codziennej pracy agencji

Pozornie Airtable to tylko arkusz kalkulacyjny z funkcjonalnościami bazy danych, dostępny w chmurze. W rzeczywistości to niezwykle elastyczne narzędzie, które:

  • pozwala łatwo zarządzać dużymi zbiorami zróżnicowanych danych,
  • ułatwia ich przetwarzanie i wyciąganie wniosków,
  • wspiera komunikację w zespole.

Airtable okazał się idealnym narzędziem do wdrażania dwóch założeń filozofii badawczej Mobee Dicka:

  • no waste research, czyli zbierania tylko niezbędnych danych i wykorzystywania wszystkich zebranych informacji do celów projektowych i strategicznych,
  • data-informed design, czyli oparcia procesu projektowego o dane i insighty z badań.

Do najważniejszych zalet Airtable należą:

  • przyjmowanie danych w dowolnym formacie (tekst, obraz, link, nagranie),
  • możliwość spojrzenia na wszystkie zebrane w projekcie dane “z góry”, co pozwala nam szybciej wyciągać wnioski na podstawie analizy danych z różnych źródeł,
  • swoboda w określaniu zakresu dostępu do bazy (współtworzenie, edycja, komentowanie, wyświetlanie) dla konkretnych osób,
  • możliwość sprawnego konfigurowania zróżnicowanych widoków danych dla różnych odbiorców, w tym projektantów i klientów,
  • integracja Airtable z rosnącą liczbą aplikacji, takich jak np. Slack, Asana czy narzędzia Google, co znacząco ułatwia pracę w skomplikowanym ekosystemie narzędzi cyfrowych, z których korzystają korporacje i agencje.

Dzięki Airtable, możemy wybranym osobom dać dedykowany dostęp do całej bazy lub jej wybranej części (widoku, arkusza). Dzięki temu, klienci, z którymi współpracujemy otrzymują spersonalizowane dla siebie widoki zawierające np. kluczowe insighty i rekomendacje.

Korzystamy z Airtbable m.in. po to, aby skrócić czas potrzebny na analizę danych. Przyjazny i intuicyjny interfejs jest łatwy do opanowania bez względu na doświadczenie czy specjalistyczną wiedzę dotyczącą analizy danych.
Funkcjonalności bazy oraz bloki pozwalają w łatwy sposób wizualizować wzajemne powiązania między danymi i sprawnie wyławiać wzorce.

Narzędzie pozwala na wstępną kategoryzację dowolnych treści przy pomocy pól jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, dodawanie formuł, czy linkowanie z innymi danymi w obrębie tabeli.

Baza w Airtable przygotowana na potrzeby rekrutacji do badań.

Współpraca w grupie stała się dużo przyjemniejsza, bo znacznie prostsze okazało się śledzenie zarówno procesu pracy poszczególnych członków zespołu, jak i jego wyników, takich jak identyfikacja insightów czy ocena emocjonalnego wydźwięku wypowiedzi osób badanych.

W obszarze badań wykorzystujemy Airtable do zarządzania danymi z wywiadów, netnografii, service safari, czy audytów UX, znacznie przyspieszając i ułatwiając pracę w każdym z projektów. Wykorzystujemy je również do tworzenia baz treści tekstowych (UX writing), rekrutacji kandydatów czy tworzenia strategii.

Wartość dla klienta

Odpowiednio skonfigurowana baza w Airtable może być nie tylko narzędziem, ale sama w sobie stanowić rezultat projektu (utwór, deliverable). W przeciwieństwie do statycznej prezentacji, np. z wynikami audytu, jest znacznie bardziej interaktywnym i wartościowym produktem działań badawczych.

Elastyczność Airtable pozwala na wytworzenie widoków, które łatwo zrozumieć. Mogą pokazać na przykład powiązania pomiędzy insightami z badań a KPI-ami projektu. Innym przykładem jest łatwe do zrozumienia i interaktywne przedstawienie wybranego aspektu przeprowadzonych na potrzeby projektu badań, które umożliwia zrozumienie źródeł decyzji projektowych.

Skonfigurowaną bazę udostępniamy zespołowi projektowemu klienta na samym początku projektu, kiedy dopiero wypełniamy ją pierwszymi danymi. Kiedy efektem długotrwałych badań jest krótka prezentacja, czy wręcz executive summary, realna wartość badań, uzasadniająca ich czas i koszt, nie zawsze jest widoczna. Airtable umożliwia kontrolę nad badaniami - w czasie rzeczywistym widać jak zwiększa się ilość pozyskiwanych i analizowanych informacji. Łatwiej jest nam pokazać znaczenie pewnych kroków badawczych oraz wyjaśnić ich wpływ na decyzje projektowe.

Po zakończeniu współpracy, zespół projektowy klienta z którym współpracujemy, może na bazie dobrze skonfigurowanego, otrzymanego od nas Airtable, budować własne procesy zarządzania danymi w firmie.

O korzyściach wynikających z wykorzystania Airtable przekonało się kilka firm, z którymi współpracujemy, m.in. mBank, STS, PLL LOT, Leroy Merlin, czy Volkswagen Group.

Ta baza to adaptacja copy doców - praktyki UX writigowej opisanej przez Andreę Drugay z Dropboxa. Dzięki Airtable, copy doc staje się bardziej funkcjonalny, przejrzysty i łatwiejszy do zarządzania. Tego rodzaju adaptacje tworzymy na potrzeby naszych Klientów. Przykładowe dane, użyte w bazie do zaprezentowania narzędzia, pochodzą ze strony demo.pekao24.pl.

Wartość dla zespołu projektowego

W dużych projektach, największym wyzwaniem jest podejmowanie decyzji w oparciu o wszystkie dostępne dane. Wiedza i materiały dostarczane przez zespoły projektowe naszych klientów oraz wiedza z badań, analityki, audytów i testów, zbierana jest w jednym miejscu. Dzięki temu nie ginie i nie ulega zapomnieniu, a aby dotrzeć do wszystkich informacji dotyczących np. nawigacji, wystarczy przefiltrować zebrane dane pod tym kątem. W wynikach otrzymujemy informacje pochodzące z audytów, testów, czy analityki. Co więcej, możemy dalej filtrować naszą bazę i zobaczyć tylko te dane, które dotyczą konkretnego produktu, na przykład aplikacji na iOS.

Kolejny atut Airtable to odpowiednia widoczność różnych aspektów projektu. Dobrze przygotowana baza danych pokaże nam wyniki badań, rekomendacje projektantów, dane analityczne, a co więcej dzięki określeniu wartości biznesowej poszczególnych obszarów cyfrowego projektu pozwoli je skonfrontować z celami biznesowymi. Dzięki temu, z Airtable korzysta cały zespół pracujący nad projektem.

Airtable pozwala łączyć i kombinować informacje różnego rodzaju, a dzięki temu wiedza pozyskana z badań i analiz w lepszy sposób może wspierać projekt (business intelligence).

Dobra organizacja danych w projekcie, którego celem jest odkrywanie i tworzenie innowacji oraz złożonych produktów i usług cyfrowych jest nieoceniona. Airtable pomaga nam podejmować kluczowe decyzje, realizować wyznaczone cele biznesowe i komunikować się w zespole.

Zawartość tabel umieszczonych w tym tekście nie jest oparta na danych od naszych klientów, została opracowana specjalnie na potrzeby artykułu. Baza rekrutacyjna zawiera fikcyjnych użytkowników, a UX writingowa jest przygotowana przy użyciu treści dostępnych dla wszystkich w demonstracyjnej wersji bankowości internetowej demo.pekao24.pl.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz wykorzystać Airtable w swoim projekcie? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.