Do you have a question? Contact us now!

Contact Us

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Wróć do listy wpisówMobee Deck
CEO

Monika Mikowska

CEO

·
5
min. czytania

Mobee Deck – narzędzie, które stymuluje kreatywne myślenie

Skorzystaliśmy z naszego wieloletniego doświadczenia i stworzyliśmy narzędzie do zespołowego wymyślania, ulepszania i przekształcania produktów i usług.

Mobee Deck to zestaw 80 kart podzielony na 8 kategorii. Każda z nich pomoże Ci spojrzeć na wyzwanie przed którym stoisz z innej perspektywy, podpowiadając nowe drogi działania i stymulując inny sposób myślenia o produkcie lub usłudze.

Po pierwsze: łatwe do zastosowania

Mechanizm działania Mobee Deck jest prosty. Jednym z pomysłodawców narzędzia jest Katarzyna Jezierska-Krupa, Senior Designer w Mobee Dicku:

- Staraliśmy się zaprojektować narzędzie, które jest skuteczne i łatwe w użyciu. Poznanie zasad użycia wymaga naprawdę niewiele czasu. Karty mają pomagać w codziennej pracy, a nie stanowić kolejne wyzwanie, któremu należy stawić czoła.

Zadbaliśmy o maksymalne uproszczenie narzędzia, aby zbyt rozbudowana formuła korzystania nie ograniczała kreatywności uczestników.

- Zazwyczaj proste metody sprawdzają się najlepiej, zwłaszcza w przypadku osób, które nie są specjalistami w dziedzinie UX czy Design Thinking. Efektywne, mądre projektowanie polega na zadawaniu sobie pytań i szukaniu analogii. Karty Mobee Deck stymulują ten proces – może z nich skorzystać każdy, niezależnie od doświadczenia. - dodaje projektantka.

Po drugie: osadzone w rzeczywistości

Karty nie tworzą gotowych rozwiązań, a umożliwiają uczestnikom ich efektywne generowanie. Zdajemy sobie sprawę, że każdy produkt i usługa są inne i funkcjonują w ramach specyficznych ograniczeń, możliwości i warunków. Mobee Deck jest narzędziem, które zawsze pozwala zachować perspektywę konkretnej organizacji i sprawdza się niezależnie od etapu rozwoju produktu czy usługi.

- Możesz wykorzystać karty, gdy rozwój produktu jest już zaawansowany i mocno ograniczony, ale również wtedy, gdy jesteś na etapie pomysłów i myślenia abstrakcyjnego. Inspirowaliśmy się metodą SCAMPER, która w dużej mierze sprowadza się do poszukiwaniu pomysłów np. dzięki zamienianiu czy łączeniu - to sposób działania, który sprawdza się właściwie w każdych okolicznościach.

Przykład:

Zmiana tradycyjnego postrzegania bankowości mobilnej

Temat ważny strategicznie, ale również ryzykowny bo można utknąć na zbyt abstrakcyjnych rozważaniach. Przypuśćmy, że jeden z uczestników otrzymuje kartę z kategorii ZAMIANA o takiej treści:

W ... można zastąpić ... poprzez ...

Uzupełnienie trzech pustych pól w tym zdaniu wymaga z jednej strony wyobraźni, z drugiej precyzji i dokładności. Nie wystarczy wyrzucić z siebie szeregu pomysłów – należy przedstawić je tak, aby zdanie zachowało sens i logikę.

W sytuacji kiedy pracujemy nad redesignem istniejącej aplikacji do nawigacji, choć skala problemu jest zupełnie inna, to krótkie zdanie (W ... można zastąpić ... poprzez …) wciąż pozostaje niezwykle użyteczne!

Taka metoda zmusza uczestników, aby kreatywnie dzielili się śmiałymi ideami, jednocześnie trzymając się realiów projektu. Kluczowe okazują się tu tak naprawdę konkretne pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedź, aby uzupełnić kartę.

Zdania, które znajdziecie na kartach, są sformułowane w taki sposób, aby uczestnicy warsztatu mierzyli się z faktycznymi wyzwaniami projektowymi, a jednocześnie mogli pozostać kreatywni.

- Najpierw tworzyliśmy pytania, a dopiero potem łączyliśmy je w kategorie, nie na odwrót. Nie chcieliśmy tworzyć niczego na siłę. Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie i w dużej mierze bazowaliśmy na zadaniach, które dawały dobre rezultaty podczas warsztatów z naszymi Klientami.

Po trzecie: elastyczne

To jasne, że nie zawsze możliwy jest całodzienny warsztat dla kilkunastu osób.

- Możliwe są zarówno dłuższe jak i krótsze iteracje, aby dynamicznie wykorzystywać Mobee Deck w procesie pracy.

To nie wszystko – z Mobee Deck możesz korzystć nawet w pojedynkę, kiedy potrzebujesz czynnika, który pobudzi Twoją kreatywność. Rzecz jasna, Mobee Deck stosowany w grupie daje jeszcze lepsze efekty, bo inspirują Cię nie tylko zadania, ale również odpowiedzi innych uczestników.

A co jeśli Twój zespół jest rozproszony i większość jego członków pracuje zdalnie?

W przypadku narzędzi warsztatowych, dostępność i uniwersalność odgrywają kluczową rolę, dlatego karty będą dostępne również w wersji cyfrowej. Niezależnie od miejsca, okoliczności a nawet strefy czasowej, Twój zespół będzie w stanie swobodnie korzystać z kart Mobee Deck wykorzystując narzędzia do współpracy zdalnej taki jak np. Miro.

Wypróbuj Mobee Deck już teraz

Zaprojektowaliśmy narzędzie, z którego sami potrzebowaliśmy w naszej codziennej pracy. Mobee Deck to 80 kart podzielonych na 8 kategorii oraz 10 różnych scenariuszy ich wykorzystania.

Już dziś możesz pobrać wersję demo, czyli 8 kart (po jednej z każdej kategorii) i 2 scenariusze, które możesz samodzielnie wydrukować. Wypróbuj je i podziel się z nami swoją opinią!

Wersja cyfrowa dedykowana dla Miro będzie dostępna już wkrótce!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Chcesz dowiedzieć się, jak skorzystać z Mobee Deck w swoim projekcie? Skontaktuj się z nami!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

PorozmawiajmyPorozmawiajmy
Hola, hola, to nie koniec! Dalsza część artykułu jest pod banerem.